מאמרים

תיק החקירה נגד המועמד לראשות העיר ירושלים נסגר

עו"ד אלעד שאול   |   לייעוץ אישי 03-7773333

בהמשך לחקירתו במתן שוחד לשר אריה דרעי – הודיעה הפרקליטות על סגירת התיק נגד משה ליאון בחוסר אשמה. החלטה זו מנקה את ליאון מכל חשד ומאפשרת לו לרוץ לראשות עיריית ירושלים. עו”ד אלעד שאול, שותף מייסד בפירמת עורכי הדין שאול-רן ושות’, במאמר אודות העניין:

Lahav 433

סגירת תיק החקירה נגד משה ליאון

מר מרשה ליאון, אחד המועמדים הבולטים לראשות עיריים ירושלים, נחקר ביחידת להב 433 בחשד לשורת מעשי שוחד בקשר לשר אריה דרעי. על פי החשד, בתמורה לתמיכתו של דרעי במסגרת בחירות 2013 לראשות עיריית ירושלים שילם ליאון סכומי כסף נכבדים.

בתאריך 14.8.18 הודיעה פרקליטות מיסוי וכלכלה למר ליאון כי תיק החקירה נגדו נסגר. לא רק שתיק החקירה נסגר נגד מר ליאון, הרי שהוא נסגר בחוסר אשמה פלילית; משמעות הדבר היא שאין כל חשד, ולו הקל שבקלים, כי משה ליאון ביצע עבירה פלילית במסגרת פרשיה זו והוא זכאי לחלוטין ללא ספק.

חקירת פרשת שוחד בלהב 433

כזכור, משה ליאון נחקר בשנת 2017 ביחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית בחשד לעבירות מרמה, הפרת אמונים ועבירות צווארון לבן בקשר עם השר אריה דרעי. בתום החקירה הועבר התיק לפרקליטות לצורך בחינת חומר הראיות ובדיקה האם להגיש כתב אישום.

מעיון בחומר הראיות עלה כי הכספים שהעביר ליאון לדרעי הועברו באופן כשר וחוקי, ללא כל עבירה על החוק, ועוד לפני שחזר דרעי לתפקיד ציבורי רשמי. עוד הוכח, שתמיכתו של השר דרעי בקמפיין של משה ליאון לראשות עיריית ירושלים – נעשה באופן לגיטימי ובמסגרת תמיכה גורפת של הסיעות החרדיות במועמד הדתי.

סגירת תיק בחוסר אשמה בעבירות שוחד

סגירת תיק חקירה פלילי היא בשורה משמחת. אולם תיק חקירה עשוי להיסגר באחת משלוש עילות סגירה מרכזיות:

  1. חוסר ראיות
  2. חוסר עניין לציבור
  3. חוסר אשמה

סגירת תיק חקירה בעילה של “חוסר ראיות” משמעותה היא שהיחידה החוקרת לא הצליחה להוכיח, ברף הנדרש בהליך הפלילי, כי החשוד ביצע את העבירה המיוחסת לו. רוצה לומר, שעוד קיים חשד שהעבירה בוצעה על ידי החשוד, אך קשה להוכיח זאת. סגירת תיק בעילה זו מותיר רישום פלילי מסוג תיק סגור.

סגירת תיק חקירה בעילה של “חוסר עניין לציבור”, או בשמה המקצועי “מכלול הנסיבות אינו מצדיק העמדה לדין”, משמעותה שחומר הראיות מספיק לצורך העמדה לדין וישנו סיכוי סביר להרשעה. ואולם, מכלול הנסיבות אינו מצדיק העמדת החשוד לדין והגשת כתב אישום. סגירת תיק בעילה זו מותיר רישום פלילי מסוג תיק סגור.

בשונה משתי העילות לעיל, סגירת תיק בעילה של “חוסר אשמה” משמעותה זיכוי מוחלט מכל חשד! לא רק שהחשד מוסר, אלא תיק החקירה נמחק לחלוטין ממחשבי המשטרה ואין כל זכר לכך שהחשוד נחקר בעבירה המדוברת.

עורכי דין לייצוג בכירים ואנשי ציבור בעבירות צווארון לבן

שאול-רן ושות’ הוא משרד עורכי דין פליליים מוכר בעולם המשפט הישראלי, מייצג בעקביות דמויות מפתח ואנשי ציבור, פוליטיקאים, יועצים, אנשי צבא, בעלי חברות ובכירים. עורכי הדין בפירמה יוצאי פרקליטות מחוז תל אביב, פרקליטות מחוז מרכז, התביעה המשטרתית ויועצים משפטיים לשעבר ברשות המיסים.

בין היתר ייצג משרדנו במסגרת “תיק 4000” את אחת מדמויות המפתח, ייצוג אשר הוביל בסופו של יום לסגירת התיק נגד הלקוח והוכחת חפותו המוחלטת.

חייג עכשיו