מאמרים

קובלנה פלילית בלשון הרע

עו"ד אלעד שאול   |   לייעוץ אישי 03-7773333

האם ניתן להגיש קובלנה פלילית בגין לשון הרע?

כן! חוק סדר הדין הפלילי קובע מספר תנאים שבהתקיימם ניתן להגיש קובלנה פלילית פרטית בגין לשון הרע והוצאת דיבה. סעיף 68 לחוק סדר הדין הפלילי קובע:

“68.   על אף האמור בסעיף 11 רשאי כל אדם להאשים בעבירה מן המנויות בתוספת השניה על ידי הגשת קובלנה לבית המשפט.”

פרט (61) בתוספת השניה מונה את חוק איסור לשון הרע, התשכ”ה-1965; על כן, אפשר בהחלט להגיש קובלנה פלילית בלשון הרע.

סעיף 8 לחוק לשון הרע קובע: 

“8. עבירה בשל לשון הרע לפי חוק זה תהא בין העבירות שבהן רשאי הנפגע להאשים על ידי הגשת קובלנה לבית המשפט”.

​עורך דין לשון הרע

מהי בדיוק קובלנה פלילית פרטית?

קובלנה פלילית פרטית היא הגשת כתב אישום פלילי באופן פרטי, ללא צורך לערב את משטרת ישראל ואת הפרקליטות. הדבר “מקצר הליכים” לנפגעי לשון הרע ומאפשר להם לעקוף את מנהג גניזת התיקים במשטרה בענייני לשון הרע “מחוסר עניין לציבור”. במידה ונפלת קורבן ללשון הרע או להוצאת דיבה, מומלץ לפנות לעורך דין מומחה בתביעות לשון הרע ובעל רקע בייצוג משפטי בהליך הפלילי על מנת להתייעץ ולשקול הגשת תביעת לשון הרע או אף קובלנה פלילית.

האם בכל מקרה של לשון הרע אפשר להגיש קובלנה פלילית?

לא! מאחר שמדובר בהגשת כתב אישום פלילי כנגד אדם, הגביל המחוקק את המקרים בהם ניתן להגיש קובלנה במקרים של לשון הרע כפי הקבוע בסעיף 6 לחוק לשון הרע שקובע: 

“6.   המפרסם לשון הרע, בכוונה לפגוע, לשני בני-אדם או יותר זולת הנפגע, דינו – מאסר שנה אחת.”

הנה כי כן, ישנן שתי הגבלות אותן יש לעבור על מנת שתתאפשר הגשת קובלנה פלילית בלשון הרע:

  1. יש להוכיח שהמפרסם התכוון לפגוע בקורבן. בשונה מתביעה אזרחית בלשון הרע, במסגרתה יש להוכיח שדבר לשון הרע פורסם, הרי שבהליך פלילי יש להוכיח שהמפרסם התכוון לפגוע בקורבן. משמע, הגנה טובה מפני קובלנה פלילית היא הוכחת הטענה כי לא הייתה כוונה לפגוע.
  2. יש להוכיח שהפירסום המשמיץ הגיע לידיעתם של שני בני אדם או יותר. בשונה מההליך האזרחי, במסגרתו יש להוכיח שהפרסום הגיע לידיעתו של אדם אחד זולת הנפגע עצמו, הרי שבהליך הפלילי צריך להוכיח שהפרסום המכפיש הגיע לידיעתם של לפחות 2 אנשים חוץ מהקורבן עצמו.

ההגבלות הללו נובעות מרצונו של המחוקק לשמור את הליך הקובלנה הפלילית למקרים חמורים יותר של “לשון הרע” במסגרתם הפרסום נעשה במזיד ומתוך רצון לגרום נזק, והגיע לידיעתם של מספר בני אדם, קרי, נגרם נזק גדול יותר לשמו הטוב של הקורבן.

משרדנו מתמחה בייצוג קובלים ונאשמים בהליכים פליליים מכוח חוק איסור לשון הרע והגנת הפרטיות. עורכי הדין במשרד, יוצאי הפרקליטות הפלילית, התביעה המשטרתית, רשות המיסים ומשרדים אזרחיים גדולים – בעלי ידע מעמיק וניסיון רב בליטיגציה פלילית ואזרחית (ייצוג בבתי המשפט).

כיצד אפשר להתגונן מפני כתב אישום בגין לשון הרע?

ישנן לא מעט הגנות בחוק אשר מאפשרות התגוננות מפני כתב אישום וקובלנה פלילית בהליכי לשון הרע. חלק מההגנות מנויות בחוק איסור לשון הרע עצמו, וחלק מנויות בחוק העונשין. לדוגמה, טענת “אליבי”, טענת “הגנה מן הצדק”, טענת “פגם בכתב האישום”, טענת “ההתיישנות” ועוד.

הליכים משפטיים בלשון הרע, והליכים פליליים בפרט, מצריכים מומחיות מיוחדת באומנות הליטיגציה הפלילית (ייצוג חשודים ונאשמים בבית המשפט). בין היתר, על עורך הדין להכיר את כל סדר הדין הפלילי, את חוק העונשין, ואת הפסיקה הנוהגת בבתי המשפט הפליליים – שכן אין בית משפט אזרחי דומה לבית משפט פלילי.

עורך דין מומחה בהליכי קובלנה פלילית

משרדנו מתמחה בדיני לשון הרע והגנת הפרטיות, מייצג קובלים ונאשמים בהליכי קובלנה פלילית פרטית מכוח חוק איסור לשון הרע. משרדנו מייצג באופן סדיר אנשי ציבור, בכירים, מנכ”לים ואנשים נורמטיביים מן השורה תוך ניצול הידע הרב והניסיון המיוחד של עורכי הדין במשרד בליטיגציה משפטית פלילית ואזרחית.

 

חייג עכשיו