מאמרים

  • home
  • מאמרים
  • פלילי
  • איים להפיץ סרטון מיני של אישה אם לא תשלם וירצה 10 חודשי מאסר

איים להפיץ סרטון מיני של אישה אם לא תשלם וירצה 10 חודשי מאסר

עו"ד אלעד שאול   |   לייעוץ אישי 03-7773333

בית משפט השלום בנתניה גזר על נאשם 10 חודשי מאסר בפועל ופיצוי למתלוננת בגין עבירות גניבה וסחיטה באיומים על רקע מיני.

הנאשם גנב טלפון סלולארי מאישה ולאחר שמצא בו סרטונים בעלי אופי מיני, יצר עם האישה קשר וסחט אותה באיומים על רקע מיני כך שאם לא תשלם לו 50,000 ש”ח, יופצו הסרטונים בכיכובה. (ת”פ 45358-09-17 מיום 10.10.18).

סחיטה מינית באיומים

סחיטה מינית באיומים

הנאשם הודה בעובדות כתב אישום לפיהן הגיע לחוף נעורים הסמוך למושב חבצלת השרון, ניגש לרכב בו שהו זוג אוהבים אשר קיימו יחסי מין, הכניס את ידו אל הרכב וגנב את מכשיר הטלפון הסלולארי של המתלוננת.

מספר ימים לאחר מכן, חייג הנאשם אל המתלוננת והטיח בה כי היא בוגדת בבעלה וכי יש בידיו סרטונים אינטימיים בכיכובה. עוד הוסיף הנאשם, שאם לא תשלם לו סך של 50,000 ש”ח בתוך 7 ימים הוא יפיץ את הסרטונים.

הנאשם המשיך להפעיל לחץ על המתלוננן ובין היתר התקשר לבעלה מספר פעמים, התקשר אליה מספר רב של פעמים ושלח הודעות טקסט לפיהן אם לא תשלם את מבוקשו – יופץ הסרטון המיני ויישלח לבעלה.

הסדר טיעון בתיק סחיטה מינית באיומים

הסדר הטיעון שהתגבש בין המאשימה לבין ההגנה קבע שהנאשם יודה בסחיטה מינית ובגניבה, יפקיד 20,000 ש”ח כפיצוי למתלוננת ויישלח לשירות המבחן לצורך עריכת תסקיר.

הנאשם הודה בעבירה לפי סעיף 428 לחוק העונשין אשר קובע:

המאיים על אדם בכתב, בעל פה או בהתנהגות, בפגיעה שלא כדין בגופו או בגוף אדם אחר, בחירותם, ברכושם, בפרנסתם, בשמם הטוב או בצנעת הפרט שלהם, או מאיים על אדם לפרסם או להימנע מפרסם דבר הנוגע לו או לאדם אחר, או מטיל אימה על אדם בדרך אחרת, הכל כדי להניע את האדם לעשות מעשה או להימנע ממעשה שהוא רשאי לעשותו, דינו – מאסר שבע שנים;”

תסקיר שירות המבחן קבע שהנאשם אינו ער לחומרת מעשיו ומציג את מעשיו כ”מעשה קונדס” ולא יותר. על כן, הומלץ להטיל עליו ענישה קונקרטית שתמחיש לו את חומרת מעשיו ואת הפגיעה במתלוננת.

העונש בגין סחיטה מינית

עבירת הסחיטה באיומים היא עבירה חמורה בהחלט שעשויה להוביל את מבצעה לבית הסוהר לתקופה של 7 שנים, ובמקרים חמורים אף לתקופה של 9 שנים. כאשר מבוצעת סחיטה על רקע מיני, תוך פגיעה בפרטיות המתלוננת, הדבר נתפס בחומרה על ידי בית המשפט.

המתלוננת בתיק העידה בפני בית המשפט ותיארה את הנזקים שנגרמו לה, תחושת הפחד והאימה שאחזו בה כתוצאה ממעשי הנאשם, הפגיעה בפרטיותה והנזק המשפחתי שנגרם לה כתוצאה מחשיפת מעשיה על ידי הנאשם.

סחיטה באיומים מהווה פגיעה בבטחון הציבור וזכותו של האדם לפרטיות ולכבוד. התביעה ביקשה להטיל על הנאשם עונש חמור בשל ניצול החולשה של המתלוננת והאימה שהטיל עליה מתוך בצע כסף, עונש שינוע בין 14 חודשי מאסר בפועל ועד 24 חודשי מאסר בפועל.

עד כמה חמור המעשה של סחיטה מינית באיומים?

בית המשפט קבע שהנאשם הגיע למקום באקראי ונתקל במתלוננת מקיימת יחסי מין עם בחיר ליבה ללא תכנון מוקדם. אולם מאותו רגע, התנהל בצורה פוגענית, בריונית ומתוכננת – לאורך זמן ומתוך כוונה להתעשר.

הנאשם לא נרתע ממעשיו ולא חזר בו ואף הגביר את הלחץ והאיומים כלפי המתלוננת ככל שהתקרב מועד האולטימטום שהציב לה לתשלום 50,000 ש”ח.

טענת הנאשם שהמעשה הוא “מעשה קונדס” נדחתה לאור העובדה שהסחיטה נמשכה ימים ארוכים, תוך הגברת הלחץ על המתלוננת אף שהתחננה שיחדל ממעשיו לאור העובדה כי אין ברשותה סכומי כסף כמבוקש.

בית המשפט אף קבע:

“בניגוד למקרים בהם הסוחט מאיים להעביר מידע אינטימי לקרובי משפחה אך נמנע מלעשות כן בפועל, במקרה דנן יש לראות בחומרה את העובדה שהנאשם התקשר פעמים רבות גם לבעלה של המתלוננת וחשף אותו לאירוע, משהבין כי המתלוננת איננה מעבירה לו כספים.”

בניגוד לחומרה היתרה שעולה מעצם הפניה של הסוחט לבני משפחתה של המתלוננת, הרי שנסיבה מקלה מצא בית המשפט בכך שהסחיטה לא הושלמה והנסחטת לא שילמה כסף לסוחט:

“…בניגוד לחלק מן המקרים שנדונו בפסיקה, במקרה זה לא העבירה המתלוננת בפועל כספים לנאשם כתוצאה מהסחיטה”

גזר דינו של בית המשפט השלום בנתניה

בית המשפט גזר על הנאשם בתיק זה 10 חודשי מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח, לצד 6 חודשי מאסר על תנאי שלא יעבור על עבירה של סחיטה באיומים או עבירת רכוש במשך 3 שנים, ופיצוי למתלוננת בסך 20,000 ש”ח. ההגנה ביקשה לעכב את ביצוע עונש המאסר על מנת להגיש ערעור פלילי לבית המשפט המחוזי ונשאלת השאלה, האם העונש שהוטל על הנאשם בתיק זה חמור?

עונשים שנגזרו בתיקים אחרים של סחיטה מינית

בית המשפט פירט שורת פסקי דין בהם נגזרו עונשי מאסר ארוכים על נאשמים שהורשעו בסחיטה באיומים:

  1. ע”פ 5769/14 יונתן אלרואי נגד מדינת ישראל: נאשם יצר קשר עם שני מתלוננים ואיים שאם לא ישלמו כספים יפיץ חומרים המעידים על מפגשים עם בחורות. במסגר ערעור לעליון הוקל עונשו של הנאשם ועמד על 60 חודשי מאסר בפועל (5 שנות מאסר).
  2. עפ”ג 20194-07-14 מדינת ישראל נגד נעאמנה: הנאשם סחט זוג אותם איתר מקיימים יחסי מין במטע זיתים. במסגרת הסחיטה המינית הוא צילם אותם בסיטואציה אינטימית שלא בהסכמתם ודרש שישלמו לו 10,000 ש”ח. בית משפט השלום גזר עליו 6 חודשי עבודות שירות ואילו בית משפט המחוזי בערעור החמיר את עונשו ל-9 חודשי מאסר בפועל.
  3. ת”פ 42752-11-14 מדינת ישראל נגד כהן: נאשם קיבל תמונות חושפניות של מתלוננת במסגרת קשר אינטימי שניהלו ואיים להפיץ את התמונות אם לא תשלם לו סכומי כסף. בית המשפט המחוזי אישר את עונשו של הנאשם בגובה 10 חודשי מאסר בפועל.

עורך דין פלילי מומחה בתיקי סחיטה מינית באיומים

משרד עורכי דין פליליי שאול-רן ושות’ מוביל בתחומם ייצוג נאשמים וקורבנות בתיקי סחיטה באיומים.

עו”ד אלעד שאול, ממייסדי הפירמה, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב (פלילי) ומומחה בניהול תיקי סחיטה מינית, בין כשמדובר בסחיטה מינית ברשת, ובין בתיקים מורכבים של סחיטה באיומים על רקע פרסום סרטוני מין, תמונות אינטימיות ועוד.

בין היתר, ייצג המשרד בתיקים בינלאומיים מורכבים בהם נסחטו ישראלים וישראליות על ידי גופים עברייניים שונים בכל רחבי העולם.

חייג עכשיו