מאמרים

מדיניות אי הפללה של משתמשי קנאביס

עו"ד אלעד שאול   |   לייעוץ אישי 03-7773333

האמנם?

רבות דובר על לגליזציה של סמים קלים או הליכים דומים אשר יובילו לאי הפללת צרכני סמים “קלים”. בתאריך 28.5.2017 נכנסו לתוקפם הנהלים החדשים של המשרד לביטחון הפנים אשר אמורים להוות סוג של אי הפללה לצרכני קנאביס. אך האם זה המצב בפועל? עו”ד אלעד שאול, מומחה למשפט פלילי, מסביר:

אי הפללה קאנביס

אי הפללה של צרכני קנאביס

חשוב לציין כבר עכשיו כי ההנחיות החדשות לא הופכות את השימוש בקנאביס לחוקי! משמעות הדבר, היא שעדיין אסור להחזיק קנאביס, אסור לצרוך קנאביס, בכל משקל שהוא בין אם בשטחים ציבוריים ובין אם במרחב הפרטי של הצרכן. אז מה “מותר”? הרבה פחות ממה שחשבתם!

דינו של מי שנתפס עם קנאביס בפעם הראשונה

המדיניות החדשה מעניקה שיקול דעת לשוטרים בשטח בזמן תפיסת הסמים לקבוע כי מדובר ב החזקת סם לשימוש עצמי ובהמשך לבחון האם זו הפעם הראשונה שאותו אזרח נתפס ובכליו סם מסוג קנאביס. במידה ומדובר בפעם הראשונה יאלץ האזרח לשלם קנס בסך 1,000 ש”ח ! האזרח יוכל שלא להודות בהחזקת הסם, לערער על מתן הקנס בתוך 30 ימים ולבקש להישפט על כך.

בסופו של משפט ואם הוחלט שלא לבטל את הקנס, יוכל הגוף התובע שלא לבטל את הקנס ואף להגיש נגד המבקש כתב אישום.

דינו של מי שנתפס עם קנאביס בפעם השנייה

במידה ומדובר בפעם השנייה יאלץ האזרח לשלם קנס בסך 2,000 ש”ח ! גם כאן יוכל האזרח לשלם את הקנס או להגיש בקשה להישפט. ואולם, במידה ובית המשפט יקבע שהאזרח החזיק סמים קלים ויאלץ אותו לשלם את הקנס, תוכל התביעה המשטרתית להחליט להגיש נגד האזרח כתב אישום ולדרוש להטיל עליו עונשים מעצם העובדה שהעז לערער על מתן הקנס.

ומה אם נתפסת עם קנאביס בפעם השלישית?

במידה ויתפס האזרח וברשותו סמים קלים בפעם השלישית תפתח חקירה פלילית והתיק יופנה למסגרת של הסדר מותנה לפיו האזרח יאלץ לעמוד במגוון תנאים ובניהם פגישות בשירות המבחן, ביצוע של”צ (שעות התנדבות לתועלת הציבור), תשלום קנסות, מסירת דגימות שתן נקיות, השתתפות בסדנאות ועוד.

החזקת סמים לצריכה עצמית בפעם הרביעית

בפעם הרביעית ובה יתפס אדם מחזיק סמים קלים לצריכתו העצמית יוגש נגדו, ברוב המקרים, כתב אישום פלילי וזאת לאחר שכבר שילם על הפעם הראשונה 1,000 ש”ח, בפעם השנייה 2,000 ש”ח, בפעם השלישית שילם קנסות כבדים, השתתף בהרצאות, סדנאות ופגישות עם קצינת מבחן.

ההבדל בין המצב המשפטי לפני מדיניות “אי ההפללה” והמצב אחריה

אז מדוע טוען עו”ד פלילי אלעד שאול, מומחה למשפט פלילי, כי מדיניות “אי ההפללה” מחמירה עם האזרח יותר מאשר קודם לכן?

לפני כניסת “אי ההפללה” לפועל מדיניות המשטרה בנוגע לסמים קלים לצריכה עצמית בכמויות קטנות הייתה ברוב המקרים “לא ראיתי – לא שמעתי – לא הרחתי”.

אזרחים רבים הרגישו בנוח לעשן קנאביס בדירתם, לעתים אף לעשן באירועים חברתיים, במסעדות, בתי קפה ובחוף הים, וזאת בידיעה כי אף אם יעבור לידם שוטר הוא יעלים עין בהתאם למדיניות הנוהגת של המשטרה.

יותר מכך, לא אחת אזרחים עוכבו לבדיקות שגרתיות נתפסו סמים קלים עליהם, הסמים הוחרמו, והאזרח שוחרר לדרכו אף מבלי שהשוטר פתח כל תיק או ציין את המקרה! במקרים רבים אחרים, אזרחים עליהם נתפסו סמים מסוג קנאביס, חשיש, הידרו וכדומה נלקחו לתחנה, מסרו גרסה קצרה ומיד התיק נסגר בחוסר עניין לציבור.

צרכני קנאביס רבים נתפסו וברשותם כמויות קטנות של קנאביס והתיקים בעניינם נסגרו פעם אחר פעם בהיעדר עניין לציבור. ואולם עכשיו, לאחר כניסת המדיניות החדשה לתוקף, יהיה אינטרס של ממש לשוטר שלא להעלים עין ואף ליזום, לחפש ולאתר צרכני קנאביס על מנת לקנוס אותם בסכומים גבוהים ולהעשיר את קופת המדינה.

הנה כי כן, בעוד שלפני מספר חודשים אדם יכל לצרוך סמים קלים פעם אחר פעם ללא הפרעה, על פי הניסיון בין 3 ל-5 פעמים והתיק היה נסגר בחוסר עניין לציבור, הרי שהיום לאחר אותה מדיניות אי הפללה לכאורה, אותם צרכנים יאלצו לשלם אלפי שקלים ולעבור הליכים משפטיים מייגעים שלא לצורך בגין אותם 3 עד 5 מקרים של החזקת סם קל לצריכה עצמית.

חייג עכשיו