מאמרים

העליון אישר: 10 שנות מאסר לראש ארגון לה פמיליה

עו"ד אלעד שאול   |   לייעוץ אישי 03-7773333

אחת הפרשות המזעזעות והחריגות בתחום האלימות בספורט הגיעה לקיצה שעה שבית המשפט העליון דחה את ערעוריהם של שלושת הנאשמים, חברי ארגון “לה פמיליה”, שהורשעו בתקיפת אוהדי קבוצת הפועל תל-אביב, בין היתר באמצעות מכות פטיש.

בית המשפט העליון הותיר את עונשי המאסר שהוטלו על הנאשמים שנעו בין 4 שנות מאסר ל-10 שנות מאסר בפועל.

 שנות מאסר לאוהד בית"ר ירושלים

החמרה בענישה כלפי אוהדים אלימים

כזכור, בית משפט המחוזי גזר על שמונה אוהדי בית”ר ירושלים עונשי מאסר חמורים בגין אלימות קשה שהופעלה על ידם כלפי מספר אוהדי קבוצת הפועל תל אביב בכדורגל.

על פי עובדות המקרה, במהלך שנת 2015 הוגשו מספר כתבי אישום כנגד חברי ארגון “לה פמיליה” המייחס להם מספר אירועי תקיפה אלימה כנגד אוהדי קבוצה יריבה.

באחד המקרים, תקף אחד האוהדים את הקורבן באמצעות מכת פטיש בראשו וגרם לו חבלה חמורה. במקרה אחר, מספר אוהדים תקפו אוהד כבן 17 והיכו אותו נמרצות באמצעות אלות.

הנאשמים הגישו ערעורים לבית המשפט העליון כנגד חומרת העונש, אולם בית המשפט העליון דחה את ערעוריהם, ובחלק מהמקרים אף החמיר את עונשם תוך שציין את חומרת המעשה וכיעור התופעה של אלימות במגרשי הכדורגל ומחוצה לו.

עבירות המבוצעות על ידי אוהדי כדורגל

החומרה היתרה שהתגלתה ממעשי האלימות המתוארים, היא בין היתר גם בשל העבירות הנלוות לאותן עבירות אלימות.

כך למשל, בד בבד עם התקיפה האלימה הורשעו חלק מהנאשמים בעבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, הסתה לגזענות ולאלימות ושיבוש מהלכי משפט.

האם ראש ארגון אוהדים חשוף לענישה מחמירה יותר?

בהחלט כן! בית המשפט העליון קבע שבהינתן ביצוע עבירה פלילית על ידי קבוצת אוהדים, הנמנית על ארגון אוהדים, חשופים ראשי הארגון להליכים פליליים ולענישה מחמירה יותר.

ראשי הארגון נדרשים לבצע מעשים אקטיביים ולהפעיל את כוחם על יתר האהודים החברים בארגון על מנת למנוע את ביצוע העבירה הפלילית או לכל הפחות לגרום לאוהדים לחדול מהמעשה. 

בפועל, ראשי האוהדים נושאים באחריות מוגברת למעשי האוהדים חברי הארגון, ואם יוכח שראשי האוהדים שלהבו, הסיתו או עודדו את יתר האוהדים לאלימות, גזענות או שנאה – הם יכולים להחשב כאחראיים למעשי חבריהם ואף לרצות עונשי מאסר חמורים מאלו של המבצעים בפועל.

הרחקה ממגרש הכדורגל לתקופה ארוכה

לצד הענישה המחמירה כנגד אוהדי הכדורגל, אישר בית המשפט העליון גם את הענישה הנלווית על פי חוק איסור אלימות בספורט והיא הרחקה ממגרשי הכדורגל.

כך למשל, אחד האוהדים שירצה 10 שנות מאסר בפועל יורחק ל-5 שנים מהמגרשים, החל מיום שחרורו מבית הסוהר.

ההרחקה ממגרשי הכדורגל היא כלי חשוב בידי רשויות המדינה בכלל ומשטרת ישראל בפרט, על מנת להילחם בתופעת האלימות בספורט ובמגרשי הכדורגל. 

כותב המאמר, עו”ד אלעד שאול, שותף מייסד בפירמת עורכי הדין הפליליים שאול-רן ושות’, משרד עורכי דין המדורג בין המובילים בישראל בתחום המשפט הפלילי ועבירות צווארון לבן על ידי חברת הדירוג הבינלאומית bdi.

למשרד ניסיון רב בייצוג חשודים ונאשמים בהליך הפלילי, בעבירות פליליות מורכבות וביחוד בייצוג אוהדי ספורט בהליכים משפטיים הנוגעים לאלימות במגרשי הכדורגל ומחוץ למגרש.

עורך דין פלילי BDI

חייג עכשיו