מאמרים

  • home
  • מאמרים
  • פלילי
  • 15 חודשי מאסר לאוהד הפועל תל אביב בגין אלימות במגרשים

15 חודשי מאסר לאוהד הפועל תל אביב בגין אלימות במגרשים

עו"ד אלעד שאול   |   לייעוץ אישי 03-7773333

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר על אוהד הפועל תל אביב עונש חמור של 15 חודשי מאסר בפועל והרחקה ממגרשי הספורט למשך 3 שנים בגין תקיפה וגרימת חבלות לאישה שעבדה כמאבטחת במגרש הכדורסל אליו הגיע הנאשם. בסופו של הליך משפטי הורשע הנאשם בעובדות כתב אישום מתוקן בעבירה של פציעה בנסיבות מחמירות לפי סעיף 334 לחוק העונשין (ת”פ 17 10 51857 מדינת ישראל נ’ אור שמש מיום 4.7.18).

אלימות בספורט

תקיפת מאבטח במגרש ספורט

על פי עובדות כתב האישום, הנאשם אוהד קבוצת הפועל תל אביב, הגיע אל מגרש הכדורסל בהיכל שלמה בתל אביב על מנת לעודד את קבוצתו האהודה במשחקה מול קבוצת הפועל ירושלים. במהלך המחצית התפתחה קטטה בין אוהדי הפועל תל אביב לגורמי הביטחון במגרש, קטטה בה לקחו חלק הנאשם יחד עם חבריו האוהדים.

בסיום המשחק, ניגש האוהד אל ראש צוות הביטחון אשר שהה אל מחוץ לאיצטדיון, התגרה בו והציע לו לארגן “תגרה מסודרת” בין צוות האבטחה לבין קבוצת אוהדים על מנת לבוא חשבון על מאורעות הקטטה שאירעה במחצית המשחק.

המאבטח סירב להצעה וניסה להרגיע את הנאשם, ואולם זה הרים בקבוק זכוכית מהרצפה והשליך אותו לעבר קבוצת המאבטחים. הבקבוק פגע בראשה של אחת המאבטחות, וגרם לה לחבלות חמורות בראש. בין היתר, נגרמו למאבטחת שסע בעצם הלחי, שבר בלסת, שברי מרובים בסינוס השמאלי ופציעות נוספות בפניה.

הסדר טיעון ותיקון כתב האישום

בתחילה, כתב האישום ייחס לנאשם עבירה של  חבלה חמורה בנסיבות מחמירות (פציעה), עבירה לפי סעיף 333 בנסיבות סעיף 335 לחוק העונשין שדינה עד 14 שנות מאסר. לאחר קבלת חומר הראיות על ידי הסנגור התנהל הליך גישור בפני שופט פלילי אשר סייע לפרקליטות ולעורך דינו של הנאשם לגבש הסדר טיעון.

על פי הסדר הטיעון, כתב האישום תוקן לסעיף עבירה פחות חמור מסוג פציעה בנסיבות מחמירות שדינה עד 6 שנות מאסר, הנאשם הודה במיוחס לו בכתב האישום והצדדים הסכימו לטעון לעונש שנע בין מאסר בעבודות שירות לבין 18 חודשי מאסר בפועל, לצד מאסר על תנאי ופיצוי למתלוננת. מדובר בדוגמה מצויינת לכך שייצוג משפטי איכותי על ידי עורך דין פלילי מנוסה עשויה להוביל לגיבושו של הסדר טיעון מקל יחסית.

העונש בגין אלימות במגרשי הספורט

לאחר הודאת נאשם בעובדות כתב אישום, עובר בית המשפט לשלב הטיעונים לעונש; בשלב זה, כל אחד מהצדדים טוען את עמדתו לעניין העונש ומנסה לשכנע את בית המשפט לגזור עונש אשר תואם יותר את השקפת עולמו. בתיק המדובר, הפרקליטות ביקשה להטיל על אוהד הפועל תל אביב עונש של 18 חודשי מאסר בפועל ואילו הסנגור ביקש להסתפק במאסר קצר שירוצה בדרך של עבודות שירות בלבד.

לצורך גזירת הדין, מסתייע בית המשפט במקרים רבים בשירותיו של “שירות המבחן”, גוף של משרד הרווחה אשר פוגש את הנאשם, בוחן את נסיבותיו האישיות וחווה את דעתו לעניין העונש הראוי בנסיבות העניין. שירות המבחן הוא גוף אובייקטיבי, חיצוני לבית המשפט, אשר לא ניתן להשפעה על ידי מי מהצדדים. לחוות דעתו של שירות המבחן קוראים בשפה המקצועית תסקיר שירות מבחן והוא מוגש מכוח סעיף 37 לחוק העונשין:

“37.   (א)  הורשע אדם, רשאי בית המשפט, לפני שיגזור את דינו, לדרוש תסקיר בכתב של קצין מבחן על כל אלה:
(1)   עברו של הנאשם;
(2)   מצבו המשפחתי של הנאשם עם פרטים מלאים ככל האפשר על הוריו, בן זוגו, ילדיו, אחיו ואחיותיו;
(3)   מצבו הכלכלי של הנאשם;
(4)   מצב בריאותם של הנאשם ובני משפחתו;
(5)   נסיבות פרטיות מיוחדות – אם ישנן – שהביאוהו לידי עבירה.
        (ב)  בתסקיר כאמור רשאי קצין המבחן להמליץ לפני בית המשפט על טיב העונש שיש בו, לדעתו, סיכוי להחזיר את הנאשם למוטב.”

גזר הדין בגין התקיפה ופציעת המאבטחת

חרף העובדה שתסקיר שירות המבחן צייר תמונה לפיה הנאשם הוא אדם נשוי, אב ל-2 ילדים ולו נסיבות חיים קשות – החליט בית המשפט המחוזי בתל אביב לגזור עליו עונש חמור וזאת לאור הנזק המשמעותי שנגרם למתלוננת.

בגזר הדין ציין בית המשפט המחוזי כי נגרמו למתלוננת חבלות חמורות, היא סובלת מפגיעה אסתטית וחוותה פגיעה בביטחון העצמי ובתחושת האמון בבני האדם. עוד הודגש, כי המאבטחת עצמה לא השתתפה בקטטה שאירעה בתוך אולם הכדורסל, והיא הותקפה על לא עוול בכפה ומבלי כל התגרות מוקדמת מצידה.

עוד ראה בחומרה בית המשפט את העובדה כי הקטטנה אירעה במחצית, ואילו הנאשם החליט מיוזמתו להמשיך ולתקוף את המאבטחים דקות ארוכות לאחר סוף המשחק. לא מדובר בתקיפה שנעשתה בלהט הרגע, אלא בתקיפה מתוכננת, מתוך רצון של ממש לגרום נזק ומבלי שמי מאנשי הביטחון מתגרה בנאשם בכל דרך.

כבוד השופט צבי גורפינקל קבע:

“רבות דובר על הצורך להעניש ביד קשה את המתפרעים במגרשי הספורט ההופכים את ההנאה שבצפיית משחק ספורטיבי לסיוט מתמשך. אלימות המבוצעת במגרשי ספורט גורמת לנזק למי שבא ליהנות מהמשחק ומביאה לסבל מתמשך במקום להנאה צרופה. הדרך היחידה שבה ניתן להילחם באלימות המתבצעת במגרשי הספורט היא דרך ענישה מכבידה שתבהיר לכל מי שמתנהג באופן ההפוך מהמצופה למי שמגיע לאירוע ספורטיבי, כי כל פעולה אלימה תיתקל בתגובה עונשית קשה ומכביד, כדי לגרום להרתעה מפני המשך האלימות במגרשים.”

למרות שבית המשפט התרשם לחיוב מהנאשם, הוחלט להטיל עליו עונש מרתיע וכבד על מנת להעביר מסר לכלל ציבור אוהדי הספורט. בית המשפט קבע כי הנאשם ירצה 15 חודשי מאסר בפועל, ישלם פיצוי בסך 20,000 ש”ח למתלוננת ויורחק ממגרשי הספורט למשך 3 שנים מיום שחרורו ממאסר. הנאשם, אשר ביקש מבית המשפט להטיל עליו עונש של עבודות שירות רשאי להגיש ערעור פלילי על חומרת העונש.

עורך דין פלילי מומחה לעבירות אלימות בספורט

משרד עורכי דין שאול-רן ושות’ הוא משרד מוביל בתחום המשפט הפלילי. עורכי הדין במשרד שאול-רן יוצאי פרקליטות מחוז תל אביב, פרקליטות מחוז מרכז והתביעה המשטרתית במחוז ת”א. כמו כן, במשרד עורכי דין בכירים יוצאי רשות המיסים וגופי ביטחון מיוחדים.

משרדנו ייצג בתיקים רבים ומתוקשרים ובניהם תיקים בגין אלימות במגרשי הכדורגל והכדורסל. בין היתר, ייצגנו בפרשיות של אלימות על רקע גזעני ולאומני במגרשי הכדורגל ובהליכי חקירה ומעצר של אוהדים שנחשדו בתקיפה, איומים ועבירות של הסתה לגזענות במגרשי הספורט.

חייג עכשיו