מאמרים

חנינה מהנשיא לשר התיירות לשעבר

עו"ד אלעד שאול   |   לייעוץ אישי 03-7773333

שר התיירות לשעבר, סטס מיסז’ניקוב, אשר נדון ל-15 חודשי מאסר בפועל בגין עבירות של הפרת אמונים ושחיתות הגיש בקשה לחנינה מנשיא המדינה במסגרת חגיגות ה-70 לעצמאות ישראל. למרות הערכות מומחים, החליט הנשיא שלא להעניק חנינה לשר לשעבר. עם זאת, מיסז’ניקוב שוחרר לאחר ריצוי שני שליש מתקופת מאסרו באמצעות וועדת השחרורים. עו”ד אלעד שאול, מומחה למשפט פלילי ועבירות צווארון לבן, מסביר:

חנינה מהנשיא

בקשה לחנינה מהנשיא בעבירות צווארון לבן

שר התיירות לשעבר אשר נדון ל-15 חודשי מאסר בפועל הגיש בקשת חנינה מנשיא המדינה ראובן ריבלין. בבקשתו, עתר השר לשעבר בפני נשיא המדינה להעניק לו חנינה נשיאותית ולקצר את עונש המאסר שנגזר עליו תוך שחרורו ממאסר בחלוף מספר חודשים ספורים. השר מיסז’ניקוב הורשע בעבירות מרמה והפרת אמונים במסגרתן נגזר עליו עונש המאסר לצד קנס כספי בסך 70,000 ש”ח.

את העבירה בעטיה נשלח למאסר ביצע בזמן תפקידו כשר התיירות שעה  שפעל לקידום ענייניה של מקורבת לו, “תפר לה ג’וב” בעל שכר גבוה תוך הפרת אמונים וניגוד עניינים. עבירה כגון זו היא עבירת צווארון לבן על פי הגדרתה, עבירה כלכלית או עבירת מרמה שנעשתה על ידי בכיר תוך ביצוע תפקידו.

שחרור ממאסר בחנינה מהנשיא

כאמור, ביקש השר לשעבר מנשיא המדינה ראובן ריבלין להעניק לו חנינה נשיאותית ולהורות על שחרורו ממאסר בחלוף מספר חודשים ספורים. אולם בסופו של דבר החליט הנשיא לדחות את בקשתו והוא נותר במאסר עד להחלטת ועדת השחרורים בבית הסוהר צלמון.

לנשיא המדינה סמכות לחון אסירים ולהורות על שחרור ממאסר, כמו גם סמכותו להורות על מחיקת רישום פלילי, הקלה בעונש, ביטול קנסות ועוד. עם זאת, נשיא המדינה נוהג לעשות שימוש בסמכותו זו לעיתים נדירות וכאשר מתקיימות נסיבות מיוחדות אשר לא נשקלו על ידי בית המשפט שגזר את העונש.

ועדת השחרורים לפי חוק שחרור על תנאי ממאסר

בתאריך 13.8.18 החליטה וועדת השחרורים לקצר את עונשו של השר לשעבר כך שהוא ישוחרר לאחר שריצה שני שליש ממאסרו (קיצור שליש). הועדה התכנסה בבית הסוהר “חרמון” והתקבלה חרף התנגדות הפרקליטות לשחרור המוקדם.

הוועדה קבעה כי השר לשעבר ריצה את עונשו ללא כל הפרות משמעת מכל סוג, השתלב בסבב חופשות וחזר מהחופשות ללא הפרה, שיתף פעולה עם צוות בית הסוהר ואף עבר טיפול לעברייני מרמה בין כתלי הכלא. עם זאת, הוחלט להטיל עליו תנאים מגבילים עד לסיום תקופת מאסרו המקורי בדמות מעצר בית ואיסור יציאה מהארץ. על החלטה זו של וועדת השחרורים הגיד מיסז’ניקוב בקשת חנינה נוספת לנשיא וביקש להורות על ביטול התנאים המגבילים.

עורך דין מומחה להליך החנינה מהנשיא

משרד עורכי דין פליליים שאול-רן ושות’ עוסק בייצוג בחשודים ונאשמים בעבירות צווארון לבן, עבירות הונאה ומרמה לסוגיהן, עבירות על חוק ניירות ערך, עבירות מס ועוד.

במסגרת הטיפול המשפטי אנו נדרשים להגיש באופן תדיר בקשות לחנינה מנשיא המדינה לקיצור עונשי מאסר, הקלה בקנסות ולמחיקת רישום פלילי.

המשרד מייצג באופן סדיר ותדיר דמויות מפתח בחברה הישראלית, בכירים, פוליטיקאים, בעלי חברות ועוד. עורכי הדין במשרד יוצאי הפרקליטות וגופי תביעה שונים לרבות רשות המיסים.

 

חייג עכשיו