מאמרים

הפיץ סרטוני מין של צעירה וירצה שנת מאסר בפועל

עו"ד אלעד שאול   |   לייעוץ אישי 03-7773333

בית המשפט העליון קיבל את ערעור המדינה והחמיר את עונשו של צעיר בן 18 כך שירצה 12 חודשי מאסר בפועל. הצעיר הסריט אקט מיני שביצע יחד עם קטינה (בהסכמה) ולאחר מכן שלח מספר סרטונים המתעדים את האקט למספר אנשים.

עונש המאסר אותו גזר בית המשפט העליון מהווה החמרה ממשית במדיניות הענישה כלפי מפיצי סרטונים בפרט ועבריינים אשר פוגעים בפרטיות בכלל. אז האם אתה יכול למצוא את עצמך בבית סוהר במקרה של הפצת סרטונים אינטימיים ללא רשות המצולם/ת? עו”ד אלעד שאול עונה (ע”פ 5090/18 מדינת ישראל נגד פלוני, ניתן ביום 18.11.18):

הפיץ סרטון מיני ויכנס לכלא

האם הפצת סרטוני מין מהווה הטרדה מינית?

בית המשפט העליון פסק – כן! פרסום תצלום אינטימי יש בו כדי להשפיל ולבזות את המצולמים בו, שעה שהפרסום נעשה ללא הסכמתם. בית המשפט העליון קבע:

“הפצתו של תיעוד מבזה או משפיל המתמקד במיניותו של אדם היא תופעה פסולה מכל וכול. הפצת סרטונים מיניים מבזה את המופיעה בהם – ועל פי רוב זו אישה או נערה צעירה… תוך חדירה להיבטים הפרטיים ביותר של חייה… יתרה מכך, היא פוגעת בה מבחינה חברתית פגיעה אנושה…”

בית המשפט העליון מביא לידי ביטוי את התיקון לחוק למניעת הטרדה מינית (תיקון מס’ 10), התשע”ד-2014 הידוע בכינויו חוק הסרטונים. על פי חוק הסרטונים, הפצת סרטון אינטימי של אדם מהווה הטרדה מינית לכל דבר ועניין ובצידה עונש מאסר בפועל.

הגשת כתב אישום נגד אדם שפרסם סרטון מין

עוד בפסיקתו מתח בית המשפט העליון ביקורת נוקבת על מספר כתבי האישום הפליליים המצומצם שמוגש כנגד אלו אשר מפיצים סרטונים אינטימיים ללא רשות המצולם/ת.

ללמדך, קבלת הערעור של המדינה בעניין המדובר והחמרת העונש בצורה משמעותית, נועד “למען יראו ויראו” ועל מנת להאיץ ברשויות התביעה להעמיד לדין בעבירות של הפצת סרטוני מין בפומבי ללא הסכמת המצולם.

עוד קבע בית המשפט העליון:

“זהו המקרה הראשון שבו נדרש בית משפט זה לעונש הראוי בגינה (עבירה של פרסום סרטוני מין). חשיבותו של התיקון (חוק הסרטונים) נעוצה בכך שהפצת פרסום משפיל אינה נתפסת רק כפגיעה בפרטיות… אלא חמור מכך – כהטרדה מינית…”

תופעת הפצת סרטוני המין ברשתות החברתיות היא תופעה נרחבת אשר זכתה לתואר “מכת מדינה” של ממש. אשר על כן, קבלת הערעור הפלילי של המדינה מעביר מסר לרשויות התביעה ובתי המשפט השונים להחמיר עם מפרסמי סרטוני מין, להגיש נגדם כתבי אישום ולגזור עליהם עונשי מאסר מרתיעים.

הפצת סרטונים אינטימיים בווטסאפ? אתה עשוי להכנס לכלא!

זו הפעם הראשונה בה מתייחס בית המשפט העליון לתופעת הפצת סרטוני המין ברשתות החברתיות, התייחסות המצביעה ללא כל ספק על מגמת החמרה בענישה. לעניין זה ראו קביעת בית המשפט:

“חומרת התופעה מתחזקת בשל קלות ההפצה שמאפשרת הקידמה הטכנולוגית… על אף הכלים הקיימים המאפשרים הסרה של חומרים מן הרשת, הרי שנוכח הקושי להתחקות במרחב הוירטואלי אחר חומרים ולמנוע את המשך הפצתם, הפגיעה עשויה להיות מתמשכת ולא להתמצות במקרה בודד ומוגדר”

ואכן, במקרים רבים אנו נאלצים להתמודד עם הקושי המשפטי והטכנולוגי בהסרת סרטוני מין שדלפו או פורסמו ברשת האינטרנט. במקרים מסויימים מלאכת הסרת הסרטונים פשוטה יותר, ואילו במקרים אחרים מדובר במלאכה סבוכה ומורכבת, המצריכה פנייה לבית משפט בבקשה לקבלת צו שיפוטי.

במקרים אחרים, אנו נדרשים לבצע הליכים משפטיים מורכבים מול גופים בין-לאומיים וחברות ענק (כגון Google) על מנת לשמור על פרטיות הלקוח.

משרד עורכי דין פליליים שאול-רן ושות‘ מומחה בייצוג קורבנות עבירה מתחום עבירות הסייבר, לרבות קורבנות הפצת סרטונים אינטימיים ברשתות החברתיות ובניהן Facebook, Whatsapp, Instagram, Telegram ועוד.

ברשותנו מגוון כלים משפטיים, לצד ניסיון משפטי עשיר בתחום, על מנת למזער את הפגיעה בפרטיות הלקוח ככל האפשר.

פורנו נקמה והפצת סרטון אינטימי של חברה לשעבר

אם כן, הפצת סרטוני מין (מכונה גם “פורנו נקמה”) היא עבירה חמורה ביותר המהווה פגיעה בפרטיות ואף הטרדה מינית של ממש, בהתאם ל-“חוק הסרטונים” החדש.

בית המשפט העליון קבע שלמתלוננת נגרמו נזקים חמורים מאוד, היא ספגה פגיעה קשה וסבלה סבל עז מהפצת הסרטונים; עצם הפצת הסרטונים הפכו אותה מושא להצקות והטרדות בקרב חבריה לבית הספר ופגעו בתדמיתה ובאישיותה.

בית המשפט קבע שהמעשה המכוער הזה של הפצת סרטוני מין שלא בהסכמת המצולמת, ממשיכים ללוות את הקורבן גם זמן רב לאחר ההפצה הראשונה, חרף כל הנסיונות להסיר את הסרטונים האינטימיים מהרשת, כך ששום עונש מאסר, ושום פיצוי כספי לא יוכלו לרפא את הפגיעה הקשה אותה סופגים וסופגות הקורבנות לעבירות סייבר והטרדה מינית ברשתות החברתיות.

עורך דין להגנת הפרטיות ועבירות סייבר

עו”ד אלעד שאול, שותף מייסד בפירמת עורכי הדין שאול-רן ושות’, יוצא רשויות התביעה של מדינת ישראל (פרקליטות מחוז תל-אביב).

עו”ד שאול בעל ניסיון עתיר בייצוג חשודים, נאשמים וקורבנות בתיקי הגנת הפרטיות, עבירות מחשב ועבירות סייבר דוגמת סחיטה ברשת. אנו מייצגים באופן שוטף לקוחות בכירים, בעלי חברות, פוליטיקאים, ידוענים ואנשים מן היישוב – בתיקי סייבר והגנת הפרטיות.

ייצגנו קורבנות רבים, מוכרים יותר ומוכרים פחות, בפרשיות הפצת סרטונים אינטימיים, בין היתר ידוענים מעולם הספורט, הדוגמנות, השירה ועוד.

המחלקה לחקירות שוטרים

חייג עכשיו