מאמרים

האם החייל היורה מחברון אשם בהריגה?

עו"ד אלעד שאול   |   לייעוץ אישי 03-7773333

מאמר דעה

מספר שבועות שמדינה שלמה רועשת וגועשת סביב פרשת החייל היורה מחברון, אלאור אזריה, זה אשר ירה במחבל שכוב על הרצפה לאחר שלכאורה נוטרל. דעת הקהל מתחלק לתומכי החייל היורה ולמתנגדיו, אלו אשר סבורים שמעשיו היו כשרים למהדרין ואלו אשר סבורים שמדובר בהתנהלות שאינה תואמת את ערכי צה”ל, לכל הפחות, ואולי אף עולה לכדי עבירה פלילית כגון רצח או הריגה.

בתאריך 18.4.2016 הוגש נגד החייל היורה כתב אישום לבית הדין הצבאי המחוזי מרכז. כתב האישום מייחס לחייל היורה אלאור אזריה שתי עבירות, האחת; עבירת הריגה לפי סעיף 298 לחוק העונשין, והשני; התנהגות שאינה הולמת לפי סעיף 130 לחוק השיפוט הצבאי.

האם החייל היורה מחברון אשם בהריגה?

עובדות כתב האישום נגד החייל היורה

על פי עובדות כתב האישום נגד החייל היורה אלאור אזריה, בבוקר יום חמישי 24.3.2016 גרם החייל למותו של אדם במעשה אסור. לפי כתב האישום, מספר מחבלים תקפו באמצעות סכינים את חיילי צה”ל ואף פצעו אחד מהם.

בו במקום המחבלים נורו ואחד מהם נהרג כתוצאה מהירי. אחד המחבלים שרד את היריות ושכב על הרצפה כשבגופו שישה קליעים ובעודו בחיים.

החייל היורה שימש כחובש פלוגתי, הגיע למקום הפיגוע על מנת לסייע לפצועים. בין היתר, העניק החייל סיוע לאחד מחיילי צה”ל שנפצע וליווה אותו לאמבולנס.

לאחר מכן, ניגש החייל לעבר המחבל, העביר את הקסדה שלו לאחד מחבריו, דרך את הנשק, כיוון ו ירה בראשו של המחבל כדור אחד מטווח קצר.

כתב האישום מייחס לחייל היורה הריגה בכך שפתח באש לעבר המחבל בניגוד לנהלים וללא הצדקה מבצעית, שעה שהמחבל שכוב פצוע על הקרקע ולא היווה סכנה מיידית ומוחשית לחייל או לסובבים אותו.

אפשר להרשיע את החייל היורה בהריגה?

כדי לענות על שאלה זו יש להבין את ההבדל בין עבירת הרצח לבין עבירת ההריגה. כזכור, החייל נחקר במצ”ח בחשד לרצח. אולם לבסוף הוגש כתב אישום המייחס לו הריגה בלבד, עבירה שהעונש עליה הוא עד 20 שנות מאסר, בשונה מרצח בגינו יש עונש חובה של מאסר עולם ועונש זה בלבד.

מעבר להבדל בענישה, הבדל משמעותי נוסף הוא ביסוד הנפשי של החייל היורה בשעת ביצוע הירי.

כדי להוכיח שהחייל היורה רצח את המחבל, יש להוכיח את יסודות עבירת הרצח בכוונה תחילה, החלטה להמית את המחבל, הכנה מוקדמת של הרצח, העדר קנטור מצד המחבל (רצח בדם קר). לפי ניתוח משפטי זה ניתן בהחלט להבין מדוע לא הואשם החייל היורה בעבירת הרצח.

ניתן לטעון שהמחבל, אשר דקות ספורות לפני הירי ניסה לרצוח את חבריו של החייל, ביצע קינטור ועל כן לא ניתן להוכיח את עבירת הרצח בכוונה תחילה ובדם קר.

כדי להוכיח שהחייל היורה הרג את המחבל, מספיק להוכיח שהחייל גרם למותו של המחבל תוך עשיית מעשה אסור וביסוד נפשי של פזיזות ביחס לאפשרות שהמעשה (הירי) יגרום למותו של המחבל. על פניו, זו העבירה המתאימה לאירוע בניתוח משפטי קר. – החייל ירה במחבל בעודו מנוטרל (מעשה אסור) והירי הנ”ל גרם למותו של המחבל.

האם החייל היורה זכאי להגנה פלילית?

רבים טוענים שהחייל היורה הוא גיבור ויש להעניק לו הגנה מפני ההליך הפלילי מסוג “הגנה עצמית”.

אולם טענה משפטית זו בטעות יסודה. אם כבר, עורך דין פלילי המתמחה בדיני צבא עשוי לטעון שיש להחיל על המקרה את הגנת הצורך לפי סעיף 34 יא לחוק העונשין ולהסביר לבית הדין הצבאי שיתכן בהחלט שהחייל חשש, למשל, שהמחבל נושא על גופו מטען חבלה, וכי בכל שנייה הוא עלול לפוצץ את עצמו ולפגוע בסובבים אותו.

קרי, שהירי במחבל אמנם הוביל למותו, אולם הירי עצמו הוא לא “מעשה אסור” כהגדרתו בחוק. להיפך, הירי במחבל היה הכרחי על מנת לנטרל את הסכנה באופן סופי. קבלת טענה זו תוביל לזיכוי החייל היורה מעבירת ההריגה.

מצד שני, בתקשורת נטען שהחייל נשמע משוחח עם חבריו בסמוך לירי ומצהיר שעל המחבל למות ואסור שישאר בחיים מאחר ופגע בחבריו.

אם התביעה הצבאית תצליח להוכיח שהרצון לנקום הוא שהניע את החייל היורה לירות למוות במחבל, ולא החשש מפני חגורת נפץ, אזי מתקיימים היסודות הדרושים להוכחת עבירת ההריגה מאחר שהמחבל נוטרל ולא היווה כל סכנה, ועל כן ירי לראשו של המחבל שעה שהוא שרוע על הקרקע מהווה מבחינה משפטית פעולה אסורה.

מה העונש על הריגה?

בניגוד לעבירת הרצח, לפיה העונש הוא מאסר עולם ועונש זה בלבד, לצד עבירת ההריגה ישנו עונש של עד 20 שנות מאסר. זאת אומרת, שאם יורשע החייל היורה הוא צפי לרצות עד 20 שנות מאסר בבית הסוהר.

יתכן שבנסיבות המקרה, אם יורשע החייל בהריגת המחבל, יקבע בית הדין הצבאי שניתן להסתפק בעונש מופחת, אולם עבירת ההריגה היא אחת מן העבירות החמורות בספר החוקים והענישה בגינה מחמירה בהחלט.

עורך דין פלילי אלעד שאול, בעל היתר מיוחד לייצוג חיילים בבתי הדין הצבאיים, מהווה סניגור צבאי מנוסה המייצג חשודים ונאשמים בהליכים פליליים, בצבא ובאזרחות, בפני ערכאות שיפוטיות שונות. לקבלת ייעוץ ראשוני בסודיות מוחלטת פנו לעו”ד פלילי מומחה בדיני צבא.

חייג עכשיו