מאמרים

אי הרשעה החזקת סמים (גראס)

עו"ד אלעד שאול   |   לייעוץ אישי 03-7773333

סגירת תיק באי הרשעה פלילית

לקוח המשרד נעצר לבדיקה שגרתית שעה שנהג ברכבו. בחיפוש שנערך ברכבו ועל גופו נמצאו סמים אסורים מסוג קנביס. בחקירת המשטרה הודה הלקוח במספר שימושים נוספים בסמים קלים, מה שהוביל להגשת כתב אישום המורכב ממספר אישומים שעניינם שימוש בסם מסוכן מסוג מריחואנה.

בסופו של יום, שכנע עו”ד אלעד שאול את בית המשפט לסיים את ההליך ללא הרשעה בפלילים, למרות שהלקוח הודה בביצוע העבירה.

אי הרשעה החזקת סמים (גראס)

מדוע חשוב להתייעץ לפני חקירה בעבירת סמים?

במקרה המדובר, הודה הלקוח במהלך חקירתו בשימוש עצמי בסמים קלים במספר הזדמנויות, בלי כל קשר לכמות הסם שנתפסה על גופו וברכבו. בשפה המשפטית מעשה זה נקרא הפללה עצמית, מעשה שאין כל צורך לעשותו ולכל נחקר יש זכות חוקית להימנע מעשייתו.

לו היה מתייעץ הלקוח לפני החקירה במשטרה עם עורך דין פלילי, סביר שלא היה מפליל את עצמו ותיק החקירה לעניין כמות הסם שנתפסה ברכבו של החשוד היה נסגר מחוסר עניין לציבור.

עניין נוסף שחשוב לשים אליו לב, הוא החיפוש ברכבו של החשוד ועל גופו. עורך דין פלילי מומחה בעבירות סמים יודע לייעץ ללקוח כיצד לנהוג תחת חקירה משטרתית תוך הסתכלות עתידית להמשך ההליך המשפטי.

כך למשל, כאשר מתייעץ החשוד עם עו”ד ומדבריו עולה שנערך חיפוש לא חוקי, בלי יסוד סביר לחשד ובניגוד לכללים הקבועים בחוק – יש לכך השפעה עצומה על הגרסה שצריך החשוד לספק בחקירת המשטרה, ולגרסה זו השפעה מכרעת על השאלה האם יוגש כתב אישום, אם לא יוגש, ואם יוגש – האם יוכל הלקוח לקבל זיכוי בעבירת סמים או לסיים את התיק באי הרשעה.

כתב אישום פלילי ואי הרשעה

באותו עניין, הוגש כתב אישום פלילי נגד הלקוח ובו שלושה אישומים המייחסים ללקוח החזקת סמים מסוכנים, שימוש עצמי בסמים והחזקה שלא לצריכה עצמית. עו”ד שאול למד את חומר החקירה שנאסף בעניין הנאשם ונפגש עם ראש התביעה המשטרתית במחוז ש”י לפגישת משא ומתן.

באותה פגישה הסכים ראש התביעה, לאור טיעוניו של עורך הדין הפלילי, לתקן את כתב האישום כך שאחד מהאישומים ימחק לחלוטין ויתר האישומים יופחתו כך שיכללו שתי עבירות בלבד של החזקת סמים לצריכה עצמית.

הסכמה נוספת לה הגיעו הצדדים בפגישה, היא כי הנאשם יישלח לשירות המבחן למבוגרים, שם ייערך לו תסקיר שירות מבחן. ככל שתסקיר שירות המבחן יצביע על כך שמדובר בנאשם נורמטיבי, תסכים התביעה עם טיעוני עורך דין אלעד שאול והנאשם יסיים את התיק ב-אי הרשעה פלילית.

אי הרשעה פלילית משמעותה שמספר גופים מזערי יכול להיחשף לעצם העובדה שהלקוח הודה בביצוע עבירה פלילית – כפועל יוצא מכך, יכול הנאשם לעבוד כמעט בכל עבודה בה יחפוץ, ללמוד כל מקצוע ולקבל ויזה למדינות שונות ברחבי העולם. אי הרשעה פלילי מייצרת בדיוק את אותו המצב במרשם הפלילי כפי שיוצרת חנינה מנשיא המדינה.

עו”ד מומחה לעבירות סמים

ניהול תיק פלילי החל משלב החקירה במשטרה ועד לסיומו של ההליך על ידי עורך דין פלילי מומחה לעבירות סמים – עשוי בהחלט לסייע לנחקר, לחשוד או לנאשם, לשמור על זכויותיו במסגרת החוק, למזער את הנזק אשר עשוי להיגרם לו במסגרת ההליך הפלילי, ואף להוביל לסגירת תיק החקירה, ביטול כתב האישום, זיכוי בהליך המשפטי או לאי הרשעה בעבירת הסמים מושא כתב

עורך דין פלילי אלעד שאול, יוצא רשויות התביעה של מדינת ישראל, התמחה בפרקליטות מחוז תל אביב (פלילי) וכיום מהווה סנגור פלילי המייצג חשודים ונאשמים בהליך הפלילי.

במשרדנו עורכי דין פליליים מנוסים המייצגים את לקוחות המשרד ומעניקים יעוץ וטיפול משפטי מן השורה הראשונה 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע, בדיסקרטיות מוחלטת. אנו מייצגים במספר רב של תיקי סמים, החל מהחזקת סמים לצריכה עצמית, החזקה שלא לצריכה עצמית, סחר בסמים, תיווך בעסקת סם וכדומה – הכל בנחישות וביעילות, כמצופה מעורך דין פלילי פרטי.

חייג עכשיו