מאמרים

בוטל כתב אישום נגד קטין בשל פגמים בהליך הפלילי

עו"ד אלעד שאול   |   לייעוץ אישי 03-7773333

תוכן עניינים:

  1. ביטול כתב אישום נגד קטין בשל “הגנה מן הצדק”
  2. שיהוי בהגשת כתב האישום
  3. מניעת נוכחות הורה בחקירת קטין
  4. הפרת זכות ההיוועצות עם עורך דין לפני החקירה
  5. טענת זוטי דברים
  6. ביטול כתב אישום נגד קטין

בית משפט לנוער הורה על ביטול כתב אישום נגד קטין בשל פגמים בניהול ההליך הפלילי המקימים “הגנה מן הצדק”.

שמירה על זכויות חשודים ונאשמים בהליך הפלילי קריטית, לכן מומלץ לפנות לעורך דין פלילי מומחה למיצוי הזכויות וביטול כתב האישום במידת האפשר. מספר התיק ת”פ 27059-05-18 מדינת ישראל נ’ פלוני:

ביטול כתב אישום נגד קטין

ביטול כתב אישום נגד קטין בשל “הגנה מן הצדק”

כנגד קטין הוגש כתב אישום המייחס לו עבירת תקיפה כלפי קטין אחר. על פי עובדות כתב האישום, ביציאה מבית הספר תקף הקטין את חברו במכות אגרוף ובבעיטות. על פניו, מדובר בעבירה פלילית – אולם היכן עובר הגבול בין עבירה פלילית לבין קטטה בין ילדים בבית הספר? ומהן הזכויות של קטין בחקירת משטרה ולאחריה?

טענת הגנה בתיק זה גרסה שלוש טענות הגנה:

  1. כתב האישום הוגש בשיהוי: כתב האישום הוגש בסמוך למועד התיישנות העבירה. כתב אישום נגד קטין ניתן להגיש עד 12 חודשים מיום ביצוע המעשה.
  2. פגיעה בזכויות הקטין במהלך החקירה: הקטין נחקר שלא בנוכחות הוריו או אדם קרוב אחר ולא ניתנה לו זכות להיוועץ עם עורך דין לפני החקירה.
  3. זוטי דברים: מדובר באירוע אלימות בבית הספר שמוביל, בדרך כלל, להליכים משמעתיים חינוכיים בתוך בית הספר, ולא עובר לחקירה במשטרה וכתבי אישום.

נסקור את שלושת טענות ההגנה ונראה מדוע הן הובילו לבסוף לביטול כתב האישום.

שיהוי בהגשת כתב האישום

חוק הנוער קובע שלא ניתן להגיש כתב אישום נגד קטין אם חלפה שנה מיום ביצוע העבירה (אלא בהינתן אישור מיוחד מהיועץ המשפטי לממשלה).

במקרה זה, המתינה המאשימה בסמוך לחלוף השנה והגישה את כתב האישום בחלוף 10 וחצי חודשים.

בית המשפט קבע כי רצוי שכתב האישום יוגש בהקדם האפשרי ולא בסמוך לתום התקופה, אולם במקרה זה השיהוי נבע מניסיונה של המאשימה להפנות את הקטין להליך טיפולי שלא צלח.

הנה דוגמה למקרה בו לו היה עורך דין פלילי מומחה מלווה את הקטין, היה מסייע בידו לצלוח את ההליך הטיפולי ומונע הגשת כתב אישום.

מניעת נוכחות הורה בחקירת קטין

חוק הנוער מחייב נוכחות הורה או קרוב אחר בחקירתו של קטין; הקטין אף רשאי להיוועץ בהורה לפני תחילת החקירה.

ואולם, הקטין רשאי לסרב לנוכחות הוריו בחקירה בהינתן נימוק סביר לכך.

במקרה זה, טענה המשטרה שהקטין סרב לנוכחות הוריו בחקירה, אולם לא הצביעה על נימוק סביר לסירובו של הקטין. 

החלטת קצין המשטרה במקרה זה לחקור את הקטין ללא הורה מלווה אך ורק נוכח הסירוב של הקטין, היא בלתי סבירה ומהווה “הקטנת ראש” שאין להסכים עימה.

פגם מעין זה עשוי להוביל לביטול כתב האישום בשל “הגנה מן הצדק”.

הפרת זכות ההיוועצות עם עורך דין לפני החקירה

הזכות החשובה ביותר העומדת לחשוד לפני חקירה במשטרה, היא הזכות להתייעץ עם עורך דין פלילי לפני החקירה! אין די מילים לתאר את חשיבות ההתייעצות – היא מהווה ברוב המכריע של המקרים את ההבדל בין הרשעה בפלילים והטלת עונשים לבין סגירת התיק בלא כלום! 

הזכות להתייעץ עם עו”ד חזקה כפל כפליים בעניינו של קטין לפני חקירה.

המשטרה אמנם הסבירה לקטין שהוא רשאי להתייעץ עם עו”ד והוא סרב לכך, אולם היא לא הסבירה לו את זכותו לעומק וגם כאן הקטינה ראש וניצלה את חוסר נסיונו של הקטין וחקרה אותו ללא ליווי ומבלי שקיבל ייעוץ משפטי. 

טענת זוטי דברים

זוטי דברים משמעו שמדובר בעבירה פעוטה ביותר שלא ראוי לדון בה בבית משפט פלילי.

במקרה זה, בית המשפט דחה טענה זו וקבע שהמעשה שמיוחס לנאשם הוא פסול וחמור ואינו מהווה זוטי דברים.

יחד עם זאת, קבע בימ”ש שעדיף היה לו מנהל בית הספר היה מטפל במקרה זה בתוך מסגרת בית הספר ולא מעביר בקלות את הטיפול לידי משטרת ישראל.

ביטול כתב אישום נגד קטין

לבסוף, הורה בית המשפט לנוער על ביטול כתב האישום בשל “הגנה מן הצדק” מכיוון שהקטין נחקר לבדו, ללא נוכחות הוריו ולא התייעץ עם עורך דין פלילי לפני החקירה. מדובר בתוצאה נהדרת, אולם טוב אם לא היה מוגש כתב האישום מלכתחילה.

הימנעות מהגשת כתב אישום אפשרית כאשר מעורב עורך דין פלילי לכל אורך ההליך, מהזימון לחקירה, דרך הליך המו”מ מול הפרקליטות והשימוע לפני הגשת כתב האישום ועד לסגירת התיק.  

כותב המאמר עו”ד אלעד שאול, שותף מייסד במשרד שאול-רן ושות’, משרד מדורג בין המובילים בישראל בתחום המשפט הפלילי לפי חברת הדירוג הבינלאומית Bdi. 

עורך דין פלילי BDI

חייג עכשיו