עורך דין עבירות מין

עבירות מין הן קטגוריית העבירות החמורה ביותר בחוק הישראלי מכיוון שהיא משלבת פגיעה פיזית, פגיעה נפשית ואלמנט של מסוכנות מצד התוקף – לכן החוק לעבירות מין קובע עונשים חמורים בהתאם.

חשוד בעבירת מין? זומנת לחקירה או שהוגש נגדך כתב אישום בגין הטרדה מינית או מעשה מגונה עצור! הגעת למקום הנכון.

שמי עו"ד אלעד שאול עורך דין עבירות מין ואני בעליו של משרד עורכי דין המדורג בין המובילים בישראל בתחום המשפט הפלילי בכלל ובעבירות מין.

אני וצוות משרד עורכי דין שעובדים עמי יוצאי הפרקליטות או רשויות אכיפת חוק אחרות, טיפלנו בתיקי עבירות מין כתובעים פליליים מטעם מדינת ישראל וכיום אנו מייצגים חשודים ונאשמים.

מה העונש על עבירות מין ועל הטרדה מינית? איך להתנהג בחקירה במשטרה? ומה עושים נגד תלונת שווא בגין הטרדה מינית? השאירו פרטים או חייגו אלינו 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע! אנחנו זמינים!

לאחר השארת פרטים אני מזמין אתכם לגלול ולהמשיך בקריאה והיכרות עם מצבכם.

עבירות המין בדין הישראלי

עבירות המין הן חלק משמעותי מאוד בדין הפלילי בישראל והענישה עליהן מוסדרת בסעיפים 345 – 355 לחוק העונשין.

מדובר בספקטרום רחב מאוד של עבירות שהענישה עליהן משתנה מאוד בהתאם לנסיבות, אולם ברירת המחדל בעבירות מין היא הטלת עונש של מאסר בפועל, לצד ענישה נלווית ופיקוח על עבריין המין, לכן הרשעה בעבירת מין משפיעה מאוד על חיי המורשע.

ביצוע עבירת מין מדביק לעבריין סטיגמה אותה מאוד קשה להסיר, החל מאלו שביצעו עבירות "קלות" יחסית ועד נאשמים שהורשעו בעבירות אונס או מעשה סדום.

מעבר להרשעה עצמה, לעבירות מין יש השלכות מכוח חוק הגנה על הציבור מפני ביצוע עבירות מין המחייב הטלת הגבלות על עבריין המין ופיקוח הדוק עליו גם לאחר שסיים לרצות את מאסרו.

זה המקרה היחיד בחוק בו נאשם שסיים לרצות את עונשו לא חוזר לחברה באופן עצמאי אלא ממשיך להיות מפוקח על ידי "יחידת צור" של שירות בתי הסוהר.

כשפרקליט מחליט אם להגיש כתב אישום נגד עבריין מין הוא צריך לבחון את כל סוגי העבירות הכלולות בחוק ולבחור את הסעיף הרלוונטי ביותר מתוך עשרות סעיפים סבוכים ומורכבים.

בחירה זו תשפיע על חייו של העבריין באופן מיידי ועלולה גם להשפיע על העונש הסופי שייגזר עליו אם בית המשפט ימצא אותו אשם.

סוגי עבירות מין בהן יכול עורך דין עבירות מין לסייע

העונש בגין עבירות מין בישראל נע בין שנת מאסר ועד עשרים שנות מאסר במקרים החמורים. אלוהם סוגי עבירות המין המרכזיות:

מעשה מגונה

הטרדה מינית/מעשה מגונה הוא מעשה שנעשה לשם גירוי, סיפוק או ביזוי מיניים. מדובר בהגדרה רחבה ביותר והיא כוללת כל מעשה שיכול להוביל לגירוי או סיפוק של העבריין החשוד בעבירת המין או לביזוי של הקורבן.

למשל, נגיעה בחזה של אישה ללא הסכמתה היא מעשה מגונה שכן זה אקט מיני שנועד לגרות את החשוד ואף עלול לבזות את המתלוננת.

יחד עם זאת, גם מעשים כמו צילום אישה בתא שירותים או בתא הלבשה יכול להוות מעשה מגונה למרות שלא היה כל מגע בינה לבין החשוד.

אחת העבירות החמורות והסבוכות ביותר היא עבירת המעשה המגונה. העונש על מעשה מגונה נע בין 3 שנות מאסר אם מדובר בעבירת הטרדה מינית "רגילה" שאין בה שום נסיבה מחמירה, דרך 7 שנות מאסר אם בוצעה בקטינה מתחת לגיל 14 שהסכימה לכך או בחסר ישע, ועד 10 שנות מאסר אם נעשתה בקטינה מתחת לגיל 16, באיומים, תוך גרימת חבלה או בנוכחות משתתפים נוספים.

לקריאה נוספת על עבירת מעשה מגונה לחצו למאמר מקיף.

מעשה מגונה בפומבי

מעשה מגונה בפומבי היא עשיית מעשה בפני אדם אחר, בפומבי, ללא הסכמתו – דוגמת חשיפת איבר מין בפני אדם אחר בשטח ציבורי.

העונש של עבירת מעשה מגונה בפומבי נע בין שנת מאסר ועד 3 שנות מאסר אם הקורבן מתחת לגיל 16.

מעשה סדום

מעשה סדום מוגדר בחוק כהחדרת איבר מאברי הגוף או חפץ לפי הטבעת של אדם או החדרת איבר מין לפיו של אדם. במילים אחרות, כפיית מין אוראלי על אדם או ביצוע מין אנאלי באדם.

עבירת מעשה סדום דינה בין 3 שנות מאסר אם הקורבן מעל גיל 18, דרך 5 שנות מאסר אם הקורבן קטין בין גיל 14 ל-16 או בין גיל 16 ל-18 אם ישנם יחסי מרות (למשל: בין מורה לתלמידה).

מעשה סדום שנעשה בנסיבות אינוס דינו 16 שנות מאסר ממש כמו עבירת האונס.

נסיבות אינוס הן למשל – "שלא בהסכמה חופשית", בקטינה מתחת לגיל 14 גם אם הסכימה לכאורה, באיומים, תוך התעללות או גרימת חבלות ועוד.

מעשה סדום היא אחת העבירות החמורות בספר החוקים, חקירה במשטרה בעבירה זו או הגשת כתב אישום יכולות לשנות את חייו של החשוד ועליו לפנות לעו״ד עבירות מין בדחיפות וללא דיחוי!

אינוס

עבירת המין החמורה וה"קלאסית" ביותר היא עבירת האינוס, או הבעילה שלא בהסכמה חופשית.

בעילה יכולה להיות שלא בהסכמת האישה (אונס) או בהסכמה שהתקבלה במרמה (אונס במרמה), בקטינה מתחת לגיל 14 (בעילה אסורה בהסכמה), תוך ניצול מצב של חוסר הכרה של הקורבן, או בניצול לקות שכלית או נפשית של הקורבן.

דינו של עבריין המין שיואשם באינוס הוא עד 16 שנות מאסר. מדובר בעבירה חמורה, אולי החמורה ביותר בספר החוקים ויש להתמודד איתה במלוא העוצמה המשפטית.

אם האינוס נעשה בנסיבות מחמירות הדין עולה עד 20 שנות מאסר בפועל. נסיבות מחמירות הן בקטינה מתחת לגיל 16, באיומים בנשק, תוך גרימת חבלה, בהתעללות או כשנוכחים אחרים במקום (אונס קבוצתי).

בעילה אסורה בהסכמה

בעילה אסורה בהסכמה היא תת קטגוריה של עבירת האונס והיא נוגעת לקטינה שגילה בין 14 ל-16 שהסכימה (לכאורה) לקיים יחסי מין עם בגיר.

מכיוון שהיא בסך הכל בת 14, המחוקק קובע שהיא לא יכולה להסכים לקיום מגע מיני ולכן מדובר באונס שדינו 5 שנות מאסר.

חשוב לשים לב, קיום יחסי מין עם קטינה מתחת לגיל 14 הוא לא בעילה אסורה בהסכמה אלא אונס לכל דבר ועניין (אונס סטטוטורי) שדינו 16 שנות מאסר.

עבירות מין בתוך המשפחה

הקטגוריה החמורה מכולן היא פגיעה מינית בקטינים בתוך המשפחה. רוב עבירות המין בתוך המשפחה עוסקות בניצול קטין על ידי אחראי עליו או בן משפחתו כאשר אחראי יכול להיות גם בייביסיטר, דוד או קרוב משפחה אחר שנשאר לשמור על הקטנים.

אינוס של קטין בתוך המשפחה דינו בין 16 שנה ל-20 שנות מאסר. מעשה מגונה או מעשה סדום בבן משפחה נע בין 5 שנות מאסר ועד 15 שנות מאסר.

מה העונש על עבירות מין?

עבירות מין הן העבירות החמורות ביותר במשפט הישראלי והעונשים עליהם חמורים מאוד, גם במובן של עונשי מאסר בפועל וגם בענישה הנלווית, כגון פיצוי לקורבן, קנסות לאוצר המדינה והליך צו פיקוח על עברייני מין שיכול להימשך גם 5 שנים לאחר שהעבריין שוחרר ממאסרו.

עבירות מין שהעונש עליהן הוא ברף הנמוך הן מעשה מגונה בפומבי וגם הטרדה מינית (שהיא לא עבירת מין כהגדרתה בחוק).

העבירות הבאות לאחר מכן במדרג כוללות מעשה סדום ואת עבירות האינוס השונות.

מדובר בעבירות חמורות מאוד שטווח הענישה עליהן עולה משמעותית מכיוון שהפגיעה שנגרמת לקורבן היא חמורה מאוד ומצלקת אותו לתקופה ארוכה.

אז מה הם האלמנטים שמשפיעים על גובה העונש שגוזרים בתי המשפט על עברייני מין?

סוג היחסים המיניים

סוג וטיב מערכת היחסים המינית שבין הנאשם והמתלוננת יכול להיות קריטי. למשל, על מנת להרשיע בעבירת האינוס ישנה דרישה שתהיה בעילה, בעילה היא הכנסת איבר מאברי הגוף או של חפץ לאיבר המין הנשי.

לכן, למשל כפייה של יחסים אורליים לא יכולה להוביל להרשעה בעבירת האונס אלא בעבירת מעשה סדום, שהיא עבירה חמורה כשלעצמה.

זהו אספקט משמעותי ביותר שכן מספר שנות הענישה המקסימליות שיכול השופט לקצוב לנאשם יורד דראסטית.

במסגרת ייעוץ משפטי של עורך דין מומחה לעבירות מין, בשלב החקירה במשטרה, אנו מסייעים לחשוד לדייק את הגרסה שלו ולהבין את המשמעות של המעשה המיוחס לו ואיך להתגונן מפני החשד.

שאלת ההסכמה לקיום המגע המיני

אחד המרכיבים המשמעותיים ביותר ברוב עבירות המין הוא יסוד ההסכמה, בעצם חוץ מעבירת בעילה אסורה בהסכמה כל שאר עבירות המין מחייבות אי הסכמה של הקורבן, או קבלת ההסכמה במרמה.

הוכחת יסוד ההסכמה היא חלקלקה שכן הסכמה היא דבר שיכול להיות משתמע מהתנהגות מסוימת ולא חייבת להיאמר במילים המדויקות.

מכיוון שאפשר להסיק את ההסכמה ממעשים מסוימים, ישנו תחום אפור רחב שבו מוטל על עורכי הדין המומחים לעבירות מין לשכנע את בית המשפט שהתקיימה הסכמה, או לכל הפחות שהקורבן לא הביעה את אי הסכמתה באופן מפורש.

במהלך השנים נתקלתי במקרים רבים של לקוחות שקיימו יחסים מיניים תוך מעורבות של שתיית אלכוהול או צריכת סמים – כאן מסתבכת תמונת ההסכמה עוד יותר ונוצר מצב בו קשה להוכיח שההסכמה הייתה אמיתית ומלאה, גם במלאה זו אנו מתמחים ומנוסים מאוד ויודעים ללוות את החשוד ולהדריך אותו כיצד להסביר את המקרה ולשכנע בקיומה של הסכמה.

ומה קורה במקרה שבו אישה הסכימה למגע מיני מסוים (למשל נשיקה) אך לא הסכימה למעשה מיני אחר (למשל יחסי מין)? חשוב להבין שמתן הסכמה למעשה מיני אחד היא לא הסכמה לכל מעשה מיני והקורבן יכול לדרוש להפסיק את האקט המיני בכל שלב או לסרב לבצע אקט מיני מסויים.

על פניו, יכול לקרות מקרה שבו זוג מקיים יחסים מיניים בהסכמה ובשלב מסויים האישה מבקשת להפסיק – אם הגבר יסרב להפסיק יתכן שהוא עובר עבירת מין חמורה ועלול להיות מוגש נגדו כתב אישום בגין מעשה מגונה.

יחסי מרות או יחסים מיוחדים

ישנן מספר עבירות מין שבהן סוגיית ההסכמה היא קשה עוד יותר – עבירות מין שמבוססות על יחסי מרות בין הנאשם לבין המתלוננת. היחסים הללו יכולים להיות יחסי מרות קלאסיים (למשל בין בוס ועובד במקום העבודה) ויכולים להיות יחסי מרות מיוחדים יותר כמו איש טיפול ומטופל, תלמיד ומורה, כהן דת ומאמין שלו ועוד.

יחסי המרות בין שני הצדדים, מטבעם, יוצרים פער כוחות משמעותי בין בעל המרות לבין הכפופה שלו – דבר שמקשה על קיומה של הסכמה אותנטית ויכול להוליד עבירה פלילית גם אם נראה שישנה הסכמה.

כך למשל, עובדת שמקיימת יחסי מין או אף מפלרטטת עם הבוס שלה, הדבר יכול להוות הטרדה מינית במקום העבודה גם אם זה נראה כלפי חוץ שהעובדת משתפת פעולה ואף יוזמת.

ככל שפערי הכוחות גדולים יותר כך עבירת המין מובהקת יותר – למשל יחסי מין בין רב לאדם שקיבל ממנו ייעוץ או הדרכה או יחסי מין בין מטפל נפשי למטופל יכולים להוות אונס של ממש או עבירה של עבירת מין תוך ניצול יחסי מרות.

נסיבות מחמירות

מלבד עבירות המין ה"רגילות", הדין הישראלי מכיר בנסיבות רבות שהן נסיבות מחמירות, למשל, עבירת מין תוך איומים בנשק קר, אלימות פיזית והתעללות או נוכחות של אנשים נוספים, בית המשפט מוכן לפסוק עונש שהוא חמור יותר על מבצע עבירת המין.

ההחמרה יכולה להיות במספר שנים – תקופה ארוכה יחסית לתוספת הענישה. בכלליות – יכולות להיות נסיבות פרטניות רבות שיובילו את בית המשפט לפסוק עונש מאסר שהוא שונה מן המקסימום, כל זאת תלוי ביכולתו של עורך הדין המומחה לעבירות מין והאפשרות שיוכיח קיומן של נסיבות מיוחדות.

כל מקרה הוא שונה ממשנהו ויש לבחון כל תיק לעומק על נסיבותיו המיוחדות, אופיו של החשוד שנחקר תחת אזהרה, המתלוננת ומערכת היחסים בניהם.

נסיבות מקלות בעבירות מין

במקביל, יכולות להיות נסיבות מקלות רבות שיובילו את השופטים להקטין את מספר שנות המאסר שיגזור על עבריין המין – הנסיבות הללו יכולות להיות קשורות לעבר חיובי של הנאשם, תרומתו לציבור, העדר עבר פלילי או עדים שיכולים להעיד על אופיו הטוב.

נסיבות מקלות נוספות הן פיצוי המתלוננת, לקיחת אחריות והבעת חרטה, נסיבות משפחתיות ואישיות קשות ומצב נפשי של הנאשם או הקרובים לו.

לבית המשפט יש מרחב תמרון רב, אך הוא נוטה לגזור עונשים חמורים בעבירות מין גם אם ישנן נסיבות מקלות לנאשם.

לכן ההמלצה היא להתגונן בכל הכלים ובכל העוצמה עוד משלב החקירה במשטרה.

חקירה משטרה בחשד לעבירת מין – כיצד להתנהג?

השלב הראשון והחשוב ביותר הוא שלב חקירת החשוד בתחנת המשטרה. החקירה המשטרתית היא חוויה משמעותית ומפחידה מאוד לנחקר והיא שלב משמעותי מאוד למשטרה עצמה – בשלב זה היא מפעילה את כל הכלים והלחצים האפשריים על מנת להשיג ראיות רבות ככל האפשר ולהוכיח שהחשוד בעבירת מין אכן ביצע את העבירה ויש להגיש נגדו כתב אישום.

עם זאת, ישנו פרוטוקול מדויק כיצד יכולים השוטרים להתנהל במהלכה של חקירה וישנם גבולות ברורים לדברים שהם יכולים לעשות.

ליווי משפטי על ידי עורך דין עבירות מין מומחה יכול להבטיח שחוקרי המשטרה לא יחרגו מגבולות המותר.

האינטראקציה עם השוטרים יכולה להיות דבר מפחיד מאוד למי שאיננו מנוסה בכך – שעות רבות בתחנת משטרה מול שוטרים שיכולים להטיח האשמות מאוד חריפות, תוך הפעלת לחצים כבדים ושיטות חקירה המטילות על הנחקר אימה ולחץ פסיכולוגי כבד.

החוקרים ינסו לדלות מהחשוד מידע רב ככל האפשר, לכן החשוד חייב להיזהר מאוד עם הדברים שהוא אומר בחקירה ולוודא שהדברים לא יוצאים מהקשרם או שניתן לפרש אותם לכמה כיוונים.

ייעוץ עורך דין פלילי בזמן החקירה

בדיוק בעקבות הקושי להתמודד עם חקירת משטרה בעבירת מין חשוב להגיע אליה מוכן, לאחר שנבנה לך קו הגנה מסודר שמותאם בדיוק למקרה שלך, בליווי עורך דין עבירות מין מומחה ומנוסה אחת הזכויות המשמעותיות שמוענקות לנחקר הוא הזכות להתייעץ עם עורך דין פלילי – והשימוש בה יכול לשנות לחלוטין את מאזן הסיכויים של הנחקר במשפט שלו.

ליווי של עורך דין פלילי שמתמחה בעבירות מין בחקירות של עבירות מין יכול להכווין ולהרגיע את הנחקר בתקופה המאוד מלחיצה ולא וודאית שבה הוא נמצא.

ליווי של עורך דין בשלב החקירה במשטרה יכולה להשפיע גם על חוקרי המשטרה שיימנעו מפגיעה מיותרת בזכויוות החשוד כשהסנגור נמצא בסביבה ומגיב לכל פגיעה בזכויות.

ייעוצו של עורך הדין כולל הכנות לחקירות האלו, בהתאם למסכת העובדתית המדויקת עורך דין עבירות מין יכול לשער את השאלות שישאלו השוטרים ולעבוד ביחד עם הלקוח שלו על התשובות המדויקות, כפי שהן משקפות את הדברים באופן שלא ניתן לסילוף.

על מנת לקיים הליך פלילי תקין, על החשוד לקבל את מלוא הזכויות שלו במהלך החקירה, פגיעה בוטה בזכויות החשוד יכולה להוביל לפגיעה בחומר הראיות, ביטול כתב האישום נגדו אי העמדה לדין עוד במסגרת השימוש טרם הגשת כתב אישום.

גם אם הפרת הזכויות לא תוביל לבטול האישום או הימנעות מהעמדה לדין, היא תובא לידיעת השופט בהליך הפלילי ויש בכוחה להוביל לביטול ראיות מסויימות או לכל הפחות הפחתה בעונש שייגזר בסוף המשפט.

מעצר בגין עבירת מין

ברירת המחדל בתיקי עבירות מין היא לעצור את החשוד!

כאשר מדובר בעבירות מין המשטרה נוטה לעצור את החשוד, להביאו בפני שופט תוך 24 שעות ולבקש את הארכת מעצרו לתקופה שנעה בין יום ל-15 ימי מעצר.

בשלב מאוחר יותר, אם כבר הוגש כתב אישום, הפרקליטות נוטה לבקש הארכת מעצר עד לתום ההליך המשפטי בשל המסוכנות שנשקפת מעברייני המין באשר הם.

גם בתי המשפט נוטים להניח שרמת המסוכנות של חשודים בעבירות מין היא גבוהה, לכן נוטים לאשר הארכות מעצר של חשודים בעבירות מין.

במסגרת הייעוץ המשפטי שאנו מעניקים ללקוחותינו במהלך החקירות, אנו מסייעים גם בהליכי שימוע מול קצין החקירות או הפרקליט המלווה שעה שהם מחליטים אם לעצור את הלקוח או לשחרר אותו למעצר בית.

בחלק מהמקרים אנו מצליחים למנוע מהלקוח הליכי מעצר ארוכים, כואבים ומצלקים – עובדה שמצדיקה לבדה פניה לעו״ד עבירות מין בהקדם האפשרי ומיד עם הזימון לחקירה במשטרה.

תקופת המעצר כוללת אתגרים רבים לנאשם למשל:

  1. שינה בתא מעצר עם עבריינים כבדים.
  2. שגרת חקירות אינטנסיבית.
  3. תהליך פסיכולוגי ולחצים שעוברים בכלא.
  4. התנכלות מצד עצורים שלא אוהבים עברייני מין!
  5. הכנסת מדובבים לתא והפעלת לחץ להודות.

גם בשלב המעצר הקשה יש לחשוד בעבירת מין זכויות כגון: גודל התא, מספר העצורים בתא, שעות השינה שמותרות לו, כמו שעות החקירה שניתן לחקור אותו, הפניה לקבלת טיפול רפואי ועוד.

ליווי משפטי של עורך דין עבירות מין לאורך ההליך כולו קריטי על מנת להבטיח שרוב הזכויות יקויימו.

הראיות הנדרשות להוכחת עבירת מין

כלי שיכול להיות מרכזי למיקסום הסיכויים בתיקים של עבירות מין הוא בחינה מדויקת של הראיות. לעיתים, הראיות שעליהן המקרה מתבסס הן חלשות יחסית או הושגו באמצעים שאינם בהכרח לגיטימיים.

במצב מן הסוג הזה – עורך דין עבירות מין יידע לזהות את נקודות החולשה בתיק ולהוביל לפסילת הראיות הפגומות.

ראיות כאלו יכולות להיות החל מהודאות שהושגו באמצעים לא כשרים, למשל תנאי חקירה מאוד קיצוניים (שעות חקירה ארוכות, אי מתן הזכות להיוועץ עם עורך דין עבירות מין, חוסר אפשרות לצאת לשירותים וכולי), במצבים הללו – על אף שלרוב הודאות הן ראייה מאוד חזקה, ניתן לפסול אותן, מה שיקשה על התביעה להוביל להרשעה.

חשוב לציין, בשונה מהליכים פליליים אחרים שם נדרשת ראייה משמעותית וראיות נוספות שייחזקו אותה, בעבירות מין מספיקה עדות יחידה של מתלוננת ללא כל חיזוק, על מנת להגיש כתב אישום נגד החשוד.

לכן השלב הקריטי ביותר של ההליך הוא שלב החקירה במהלכו על החשוד להתגונן ולהוכיח שהמתלוננת לא דוברת אמת, להטיל דופי במהימנותה או לספק הסבר סביר לכך שהיא תשקר ביחס למה שעשה לה לכאורה.

פרסום שם של חשוד או נאשם בעבירת מין

מקרים מסוימים של עבירות מין יכולים לתפוס את תשומת הלב התקשורתית מה שמוביל לקמפיינים ציבוריים מסוימים – כבר בשלב החקירה במשטרה קיים חשש מפני פרסום שמו של החשוד בכלי התקשורת (טלוויזיה וכתבות באינטרנט) או סריקת פרוטוקול הדיון בבית המשפט למנועי החיפוש (Google למשל).

פרסום כזה מוביל לפגיעה חמורה ביותר בזכויות החשוד, בבני משפחתו ובחבריו. גם אם התיק ייסגר לבסוף הנזק כבר נעשה וקשה מאוד לתקן אותו.

לפרסום של המקרה ישנן השפעות רבות על הנאשם ומוסיפה עוד לחץ רב עליו. על מנת לפעול במישורים התקשורתיים והמשפטיים בצורה הטובה ביותר, יש לשכור עורך דין עבירות מין שמתורגל בעבודה צמודה עם התקשורת וכמובן בבקשות צווים שונים לבית המשפט – המשמעותי שבהם הוא צו איסור פרסום אותו אפשר לבקש במידת הצורך.

ברירת המחדל היא פרסום שמם של חשודים בפלילים, על אחת כמה וכמה בעבירות מין וזאת בדרך כלל על מנת להגיע לקורבנות נוספים או מתלוננות נוספות שיראו שהחשוד נעצר ויאזרו אומץ לגשת לתחנת המשטרה ולהגיש תלונה, מתוך תקווה של המשטרה להוכיח שהחשוד הוא עבריין מין סדרתי.

עורך דין עבירות מין – הסדרי טיעון בתיקי עבירות מין

במהלך ההליך המשפטי ישנן נקודות שבהן יכולות להציע רשויות התביעה להגיע להסדרי טיעון.

במסגרת הסדרי הטיעון ישנה הודאה בעבירה מסוימת בתמורה להסכמה של הצדדים על העונש שיוטל על הנאשם בעבירת מין, קיצור זמן המאסר – אם יוטל עונש מאסר בכלל (יכול להיות שזמן המעצר יתקזז עם מרבית התקופה המוסכמת).

הסדרי טיעון הם תופעה רווחת מאוד בשנים האחרונות במערכת המשפטית והם מעוררים שאלות משפטיות רבות.

עם זאת, בנסיבות מסוימות, עם משא ומתן צפוף עם רשויות התביעה, ניתן להגיע להסדרים נוחים מאוד שחוסכים זמן משפט, עוגמת נפש וענישה יחסית מומתקת.

כמו כן, באמצעות הסדרי הטיעון ניתן יהיה להסכים על הקלה בסעיפי האישום, דבר שיקל גם בחומרת העונש שיוטל על הנאשם וגם על הסטיגמה שתוטל עליו לשנים קדימה.

כך למשל, נאשם החל את ההליך המשפטי בחשד לאונס של אישה, ניתן להגיע במהלך הסדר טיעון להפחתת האישום לבעילה אסורה בהסכמה, או מעשה מגונה, שהן עבירות פחות חמורות משמעותית.

הסדרי טיעון מושגים לרוב לאחר תהליך ארוך של משא ומתן בין עורך דין עבירות מין של החשוד או הנאשם לבין הפרקליטות, לאחר שהסנגור הצליח לשכנע את הפרקליטות שיש חוסר ראייתי משמעותי, סדקים בתיק או קשיים משפטיים אחרים שמצדיקים הקלה משמעותית עם הנאשם.

צו פיקוח על עברייני מין

עבירות המין הן קטגוריית העבירות היחידה שגם לאחר שעבריין סיים לרצות את עונשו והשתחרר מבית הסוהר המדינה ממשיכה לעקוב אחרי העבריין, לפקח עליו ולהטיל עליו הגבלות חמורות וקשות.

הטלת צו פיקוח על עבריין מין קבועה בחוק הגנה על הציבור מפני ביצוע עבירות מין והיא מאפשרת להטיל על עבריין מין משוחרר צו פיקוח לתקופה של עד 5 שנים במהלכה ייאלץ להתמודד עם המגבלות הבאות:

  1. פיקוח ומעקב – עבריין המין יהיה תחת פיקוח של יחידת הפיקוח בשירות בתי הסוהר שנקראת "יחידת צור".
  2. סמכות המפקח – המפקח רשאי להכנס לביתו של עבריין המין או למקום עבודתו, לתפוס כל חפץ שברשותו, לחדור לטלפון הסלולארי או למחשב שלו ולתשאל אותו בכל זמן סביר.
  3. הגבלות – ניתן להגביל עבריין מין מלצרוך אלכוהול, סמים, להחזיק כל חומר מעורר מינית (לרבות פורנוגרפיה רגילה), לנהוג ברכב, להימצא מחוץ לבית בשעות מסויימות, להגיע למקומות מסויימים או לשהות במחיצת נשים, גברים או קטינים.
  4. עבודה – החוק מגביל עברייני מין מלעבוד במקומות עבודה מסויימים. עברייני מין לא יכולים לקבל אישור העסקה ממשטרת ישראל שנדרש על מנת לעבוד בבתי ספר, מתנ"סים או כל מקום עבודה שבו יכולים להיות קטינים, קשישים וחסרי ישע למניהם.

ישנן עוד מגבלות רבות ומורכבות שניתן להטיל על עבריין המין והן נעשות על בסיס הערכת מסוכנות מינית שמבוצעת על ידי מעריכות מסוכנות ממרכז בריאות הנפש (מב"ן) בבאר יעקוב.

חשוב להיות מיוצג בשלב זה על ידי עורך דין עבירות מין מנוסה על מנת לוודא שההגבלות שמוטלות על עבריין המין הן מידתיות ורלוונטיות לעבירות בהן הורשע ולגרומי הסיכון שלו, כמו גם לוודא שמשך הצו מידתי ומינימאלי ככל האפשר.

סיכום – חשיבות הפניה לעו״ד עבירות מין

כפי שניתן לראות – הבחירה בעורך דין פלילי המתמחה בעבירות מין יכולה להיות משמעותית ביותר לסיכויי ההצלחה של נאשם בעבירות מין במשפט שלו.

מדובר בעבירות פליליות חמורות מאוד אך כפי שהוצג, הענישה עליהן מאוד תלוית נסיבות והתנהלות משפטית נכונה יכולה לכל הפחות להקטין משמעותית את הענישה.

ישנן דרכים רבות לעשות זאת, בהתאם לכל נאשם ונאשם – העבר שלו, יסודות ההסכמה, סוג הראיות שמוצגות, הסדרי טיעון, התנהלות תקשורתית נכונה שיכולה להקטין את הפגיעה בסובבים של הנאשם וקיומן של נסיבות נוספות שיכולות להקל.

עורכי הדין במשרד שלנו, כולם ללא יוצא מן הכלל, יוצאי רשויות התביעה – משטרת ישראל או פרקליטויות המחוז השונות. עבדנו כתובעים מטעם מדינת ישראל והגשנו כתבי אישום מטעמה, בין היתר בעבירות מין.

על מנת לקבל ייצוג איכותי, אמין ותקיף, מומלץ בהחלט לפנות לעורכי דין מומחים לעבירות מין שהחלו את דרכם בפרקליטות, היא זו שצפויה להעמיד את עבריין המין לדין.

5 מתוך 5 - (21 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא עורך דין עבירות מין?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי Elad@ese.co.il

שאלות ותשובות
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
מאמרים נוספים בתחום
תיק פלא משטרתי
תיק פל"א

תיק פל"א משטרה הוא אחד המונחים המקצועיים הבולטים במשפט הפלילי ונסקור אותו במאמר זה. מה כולל תיק פל"א, כיצד ניתן לקבל העתק ממנו והאם אפשר לסגור אותו מבלי שיוגש כתב

קרא עוד
היזק לרכוש במזיד
היזק לרכוש במזיד

עבירת היזק לרכוש במזיד היא אחת העבירות הנפוצות במדינת ישראל, אני נתקל בה לא מעט במהלך עבודתי. לרוב, מדובר באירועים יום יומיים שהחריפו לגרימת נזק לרכוש, דוגמת ריב בין בני

קרא עוד
חבלה במזיד ברכב
חבלה במזיד ברכב

חבלה במזיד ברכב היא עבירה חמורה שאנו נתקלים בה לעיתים קרובות במסגרת סכסוכי נהגים בכביש, סכסוכי שכנים, הליכי גירושין או אפילו סתם מתוך ונדליזם. מה העונש על חבלה במזיד ברכב

קרא עוד
הפרת צו הרחקה
הפרת צו הרחקה

הפרת צו הרחקה היא עבירה פלילית המכונה "הפרת הוראה חוקית". צו הרחקה הוא צו שניתן על ידי בית משפט ומטרתו להרחיק אדם מטריד מסביבת מבקש הצו, ההרחקה יכולה להיות פיזית

קרא עוד
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה