עבירת ריבוי נישואין – פוליגמיה

עבירת ריבוי נישואין – פוליגמיה, קבועה בסיף 176 לחוק העונשין ומייחסת לנאשם נישואין ליותר מאדם אחד. לאחר שנים רבות בהן משטרת ישראל לא אכפה את הדין בעבירה זו, מסתמנת מגמה לאכיפה ממשית בנושא ריבוי הנישואין, בין היתר במגזר החרדי ובמגזר הערבי.

זימון לחקירה במשטרה בגין עבירת ריבוי נישואין עלולה להגיע כדי פתיחת תיק פלילי, הגשת כתב אישום וענישה פלילית של ממש. עו"ד אלעד שאול, שותף מייסד במשרד אלעד שאול ושות', מסביר את המורכבות שבעבירת ריבוי הנישואין ואכיפתה:

 

מה העונש על עבירת ריבוי נישואין – פוליגמיה?

סעיף 176 לחוק העונשין מציב את עבירת ריבוי הנישואין כעבירה חמורה מסוג פשע שדינה עד 5 שנות מאסר. לשון סעיף החוק:

" נשוי הנושא אשה אחרת, ונשואה הנישאת לאיש אחר, דינם – מאסר חמש שנים."

העבירות הפליליות מתחלקות למדרג משולש, העבירות החמורות פחות הן עבירות חטא, העבירות החמורות יותר הן עבירות עוון, ואילו העבירות החמורות מכולן הן עבירות פשע שהעונש בגינן הוא מעל 3 שנות מאסר. עבירת ריבוי הנישואין היא אחת העבירות החמורות בספר החוקים והענישה בצידה מחמירה ביותר.

 

האם האיסור הפלילי על ריבוי נישואין חל גם על נשים?

בהחלט! קיים איסור מפורש לגבר לשאת מספר נשים וכן חל איסור מפורש לאישה לשאת מספר גברים. לשון החוק חסרה לעניין עבירת ריבוי נישואין – פוליגמיה של זוגות חד מיניים שהרי לשון החוק מדברת על "נשוי הנושא אישה אחרת" וכן "נשואה הנושאת איש אחר" – בעידן זה, המחוקק טרם תיקן את החוק כך שיכלול גם זוגות חד מיניים.

 

השינוי במדיניות אכיפת החוק בעבירות ריבוי נישואין – הנחיית היועמ"ש מספר 4.1112

בשנת 2017 פרסם היועץ המשפטי לממשלה הנחיה המורה למשטרת ישראל, התובעים המשטרתיים ולפרקליטי משרד המשפטים להתחיל ולאכוף את עבירת ריבוי הנישואין על מנת להילחם בתופעת הפוליגמיה – ההנחיה ידועה בכינויה "מדיניות התביעה- סוגי עבירות ומבצעי עבירות – עבירת ריבוי נישואין" ומספרה "הנחיה 4.1112 להנחיות היועמ"ש".

בהנחיה סקר היועמ"ש את החולאים של תופעת הפוליגמיה וטען שמדובר בתופעה קשה ביותר, פוגענית כלפי בני המשפחה הפוליגמית ואף מהווה קרקע פורה לעבירות פליליות נוספות כגון עבירות מין, עבירות כלכליות, עבירות אלימות במשפחה והזנחת ילדים.

בין היתר, קבע היועמ"ש שתופעת הפוליגמיה נועדה לעיתים לצורכי רווח כלכלי, כך למשל, ישנו תמריץ למשפחות ברוכות ילדים לקבלת קצבאות מהביטוח הלאומי כאשר בסופו של יום "ראש המשפחה" מקבל לכיסו את סכומי הכסף הגדולים שמתקבלים ממוסדות המדינה לרווחת בני משפחתו המרובה. לאור האמור, הנחה היועץ המשפטי לממשלה לאכוף את החוק ולהגיש כתבי אישום פליליים בגין עבירת ריבוי הנישואין.

 

מדיניות הענישה בעבירת ריבוי נישואין

כיצד יקבע עונשו של זה הנושא לו יותר מאישה אחת? כנקודת מוצא, הפרקליטות דורשת עונש מאסר בפועל בתיקי פוליגמיה. עם זאת, סנגור פלילי מנוסה יכול לשכנע שמתקיימות נסיבות מקלות המצדיקות הטלת עונשים מקלים יותר. מה הן הנסיבות המחמירות במקרה של עבירות ריבוי נישואין – פוליגמיה? כאשר גילה של האישה נמוך באופן מהותי מגילו של הגבר, למשל, כשגבר בן 50 נושא לאישה נוספת בחורה בת 20.

נסיבה מחמירה נוספת היא שהנישואין הנוספים התקיימו שלא בידיעת אחת מהנשים, למשל, כשגבר מסתיר מאשתו החדשה שהוא כבר נשוי. נסיבות מחמירות נוספות כוללות ביצוע עבירות פליליות כדרך אגב לריבוי הנישואין כגון אלימות כלפי אחת הנשים, כפיה או הפעלת לחץ, נישואין לצורכי מרמה ועוד.

בתאריך 28.2.2019 ניתן פסק דין בעבירת ריבוי נישואין בבית משפט השלום בבאר שבע (ת"פ 25462-04-18), הפרקליטות דרשה מבית המשפט להטיל עונש הנע בין 7 חודשי מאסר בפועל ועד שנה וחצי מאסר. הסנגור טען, בין היתר, שהנאשם נשא לעצמו אישה שניה על מנת לקיים מצווה דתית מוסלמית והוסיף טענות הגנה נוספות. לבסוף, קבע בית המשפט מתחם ענישה שנע בין 9 חודשי מאסר ל-24 חודשי מאסר בפועל לצד ענישה כלכלית כבדה.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

איך מתגוננים מפני אישום בעבירת ריבוי נישואין?

ישנן לא מעט טענות הגנה ואנו משתמשים בטענות אלו, הלכה למעשה, באופן יום יומי במסגרת משא ומתן מול רשויות התביעה ואף טוענים טענות אלו בבתי המשפט ברחבי הארץ. בין היתר, ישנן טענות של אכיפה בררנית או הגנה מן הצדק שעשויות להוביל לביטול כתב האישום או לסגירת תיק החקירה; כמו כן, יש לקחת בחשבון את מועד הנישואין הנוספים – ככל שמועד הנישואין הנוספים אירע במועד מוקדם יותר, כך ישנה נטייה שלא למצות את הדין.

נסיבות מקלות נוספות ניתן למצוא בהוכחה שלא התקיימו יחסי ניצול או פגיעה באישה הראשונה, בנשים הנוספות או במי מילדי התא המשפחתי. ישנן אין ספור נסיבות מקלות שעשויות להקל בעונשו של אדם שנשא יותר מאישה אחת, ובחלק מהמקרים, ניתן אף להימנע מהגשת כתב האישום הודות לייצוג איכותי של עורך דין פלילי מומחה.

 

אם התגרשתי באופן לא פורמלי והתחתנתי בשנית, האם עברתי עבירה?

על פניו, כן. סעיף 177 לחוק קובע שפקיעת נישואין מקבלת תוקף משפטי אך ורק כאשר הדבר נעשה בין כתלי בית המשפט, בית דין מוסמך, או בשל מותו של בן הזוג. לכן, מי שהתגרש בדרך אלטרנטיבית והתחתן לאחר מכן עם אדם אחר – מבצע, לכאורה, עבירה של ריבוי נישואין.

 

אם התחתנתי באופן לא פורמלי עם האישה השניה, האם ביצעתי עבירה?

על פניו, כן. סעיף 178(2) לחוק קובע שאף אם הנישואין הנוספים אינם תקפים על פי החוק, ניתן לשפוט את הנאשם בהתאם לכוונתו להתחתן – אם התובע הפלילי ישתכנע שהחשוד התכוון להתחתן בנישואין נוספים, מבלי שסיים את נישואיו הקודמים, ניתן להגיש כתב אישום בגין ריבוי נישואין גם כשהנישואים אינם תקפים חוקית.

 

חקירה במשטרה או כתב אישום בגין ביגמיה – ריבוי נישואין

זימון לחקירת משטרה היא מאורע קריטי המחייב פניה לעו"ד פלילי מומחה בייצוג חשודים ונאשמים בעבירת ריבוי הנישואין. ישנן דקויות וטענות הגנה אותן יש לטעון כבר משלב החקירה, על מנת להפחית את הסיכוי להגשת כתב אישום והעמדה לדין פלילי.

זומנת לחקירה במשטרה? הוגשה נגדך כתב אישום בגין ריבוי נישואין? אני ממליץ לך לפנות בדחיפות לעו"ד פלילי מומחה לייעוץ ולייצוג משפטי איכותי, על מנת להימנע, ככל האפשר, מהטלת ענישה קשה, מאסר בפועל וקנסות כספיים כבדים.

 

אלעד שאול ושות' משרד עו"ד פלילי מומחה בעבירות ריבוי נישואין

עורך דין אלעד שאול, מייסד משרד אלעד שאול ושות', בין המשרדים המובילים בישראל בתחום המשפט הפלילי ועבירות צווארון לבן. המשרד מדורג כמוביל בתחומים אלו על ידי חברת הדירוג BDI. עורכי הדין הפליליים במשרד יוצאי הפרקליטות והתביעה המשטרתית, מכירים את רשויות התביעה ואת ההליך הפלילי באופן מוחלט ואבסולוטי.

המשרד מייצג באופן קבוע קהל לקוחות עילית מכל רחבי המדינה, בכל ערכאות המשפט הפלילי, החל מבית משפט השלום ועד לבית המשפט העליון. זקוקים לעורך דין פלילי בתל אביב? משרד עורכי הדין אלעד שאול ושות' מלווה ומייעץ ללקוחות בכל רחבי הארץ!

5 מתוך 5 - (4 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא עבירת ריבוי נישואין – פוליגמיה?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד בין החריפים בארץ. נלחם עם השיניים (והשכל) כדי להוציא אותך מכל צרה!
Tomer A.
Tomer A.
08:09 24 Jul 24
שירות מצויין !שנון, חברותי והכי חשוב - מקצוען !
Marom A.
Marom A.
08:00 24 Jul 24
עו"ד בהחלט מקצועי. יחס מאוד מקצועי. בעל ידע רב
Orit E.
Orit E.
07:36 24 Jul 24
העו"ד מספר 1
הדר ו.
הדר ו.
07:16 24 Jul 24
אלוף העולם בהתגלמותו
Ygal T.
Ygal T.
07:01 24 Jul 24
משרד עו״ד הכי מיקצועי שתכירו. אמין עם שרות ברמה הכי גבוהה שיש!!
Dor M.
Dor M.
06:57 24 Jul 24
תותח!!!
Yinon B.
Yinon B.
06:54 24 Jul 24
אני ממליץ בחום רב על עו"ד אלעד שאול.אדם רב תושייה, חכם מאוד, נבון, ויעיל מאוד מאוד.ממליץ בכל פה
מאור ו.
מאור ו.
06:50 24 Jul 24
אדם מיוחד עם ידע מדהים והמון אכפתיות ורצון לעזור בגובה העיניים.. תצליח תמיד
נטלי ס.
נטלי ס.
06:48 24 Jul 24
העו"ד בתחום הפלילי הכי מקצועי שיש.
אור ל.
אור ל.
06:47 24 Jul 24
משרד איכותי ורציני. בקיאים בחומר החוקתי ברמה גבוהה. אדיבים ושמחים לענות לשאלות. בהחלט משרד שאפשר לסמוך עליו. המשיכו כך! עלו והצליחו!
Eilon H.
Eilon H.
06:45 24 Jul 24
עו"ד ברמה גבוההמתן שירות אישי ואיכותי.
Renana Amiel Ben H.
Renana Amiel Ben H.
06:45 24 Jul 24
שירות מקצועי ביותר ואדיבות רבה,יחסי אנוש מעולים.ממליצה בחום.
תהל ע.
תהל ע.
06:41 24 Jul 24
עו״ד אלוף משכמו ומעלה וכל מילה מיותרת!
Meital D.
Meital D.
06:41 24 Jul 24
איש נדיר וטובנהנה לעקוב אחריו
חזקי ג.
חזקי ג.
06:39 24 Jul 24
ע"וד דין אם לב ונשמה נותן הרבה מעבר לע"וד אין עלייך תודה אלעד שאול
ישי ר.
ישי ר.
06:10 24 Jul 24
אלעד היקר ושות' מקצועיים ביותר בתחום. השירות אדיב, מסביר הכל באופן מפורט ומאפשר ללקוח להבין את התיק ואת ההשלכות של כל צעד שיעשה.מי שכבר נכנס לסיפור שמצריך עו"ד בסמיכות אליו, שיזכור את השם אלעד שאול, וכבר חצי מהבעיה נפתרה.מומלץ בחום.
אוהד כ.
אוהד כ.
05:55 24 Jul 24
עורך דין שאול ממה שלמדתי להכיר ולעקוב עורך דין רציני שחושב מחוץ לקופסא ותמיד דואג ללקוחות שלו ותמיד יעשה הכל בשבילם במסגרת החוק בכל שעה .
דודו ס.
דודו ס.
05:37 24 Jul 24
חד כמו תער, שירות מקצועי, מספר 1 בתחום.
דוד ה.
דוד ה.
05:14 24 Jul 24
עו''ד מהשורה הראשונה, אנושי ומקצוען!מומלץ ביותר
מנדי ב.
מנדי ב.
04:56 24 Jul 24
מקצוען, חד וברור. כל מה שצריך מעו"ד בתחום הזה.מומלץ!
בן פ.
בן פ.
04:53 24 Jul 24
מקצועי ורהוט , שנון ובעל קריזמה שחסרה לכמה מעו״ד שאני מכירה
Shira C.
Shira C.
04:43 24 Jul 24
בכל יום רואים אלפי עורכי דין אבל לא בכל יום רואים עורך דין שתופס את תשומת הלב שלך, שמדבר ממקום כנה ואמיתי, שמשדר רצינות חכמה ומקצועיות, אחד כזה שעושה למקצוע עריכת הדין שם טוב.מבחינתי ככה צריך להיות הסטנדרט של כל עורך דין, קודם כל בנאדם אחרי זה עורך דין ממולח מקצוען. תודה שבאנו.
Gal B.
Gal B.
00:08 24 Jul 24
מספר 1 בתחומו! עו״ד מקצועי, יסודי ואנושי.נותן שירות ברמה גבוהה וקפדנית, ממליצה בחום.
אורלי ג.
אורלי ג.
23:30 23 Jul 24
אם אתם מחפשים עו״ד מבריק, מקצועי, סופר שירותי וכנה אלעד זה האיש!ממליץ בחום.
Zevi P.
Zevi P.
23:14 23 Jul 24
אלוף, קשוב, ומקצועי
לאה מ.
לאה מ.
22:52 23 Jul 24
עורך דין מקצוען שנותן את האמת בפרצוף בלי מסכות.
שמואל ב.
שמואל ב.
22:52 23 Jul 24
עורך דין מס׳ 1!!!!!🏆
rozan A.
rozan A.
22:50 23 Jul 24
נאמן לדרכו, ולטובת עמו. בין העו"ד הבודדים עם עקרונות שלא מתייפיפים.
שרה ש.
שרה ש.
22:41 23 Jul 24
מקצועניות וכנות
ריקי רוזנפלד // א.
ריקי רוזנפלד // א.
22:40 23 Jul 24
עורך דין ענייני שלא מפחד להגיד את האמת גם אם היא כואבת!
ori Z.
ori Z.
22:40 23 Jul 24
משדר ידע רב ומקצועיות
ruchami E.
ruchami E.
22:33 23 Jul 24
אלוף!!
Batsheva B.
Batsheva B.
22:25 23 Jul 24
משרד של מקצוענים
שמעון ב.
שמעון ב.
22:21 23 Jul 24
כריש ללא ספק
מיכל ק.
מיכל ק.
22:00 23 Jul 24
לא צרכתי את שירותיו של אלעד שאול כעו״ד אך התרשמתי מתכונותיו הבולטות שודאי מעידות על בעל המקצוע שהוא. ניכר שמדובר באדם ישר והגון.
Shira B.
Shira B.
21:58 23 Jul 24
אלעד היקר עורך דין הגון וישר,פניתי אליו לצורך ייעוץ וקיבלתי מענה מהיר, חד ומקצועי ביותר.ממליצה בחום רב!
keren S.
keren S.
21:55 23 Jul 24
מקצוען, יסודי ואנושי!
Roni C.
Roni C.
21:53 23 Jul 24
לא תמצאו בן אדם ישר אמין ומקצועי כמו אלעד!שווה כל שקל!
נתן ל.
נתן ל.
21:45 23 Jul 24
עו״ד אלעד וירטואוז, מקצועי, יסודי, חד וידען!!ובי באופן אישי הוא מעורר השראה רבה..
רינת בן ש.
רינת בן ש.
21:45 23 Jul 24
אין כמו אלעד. איש יקר, ישר ואמיתי עם הלב במקום הנכון.
Dan S.
Dan S.
21:44 23 Jul 24
מספר 1
lulu
lulu
21:37 23 Jul 24
עו"ד מקצועי חד מיומן ואמין! שאפשר לסמוך עליו בעיניים עצומות. ממליצה בחום!
נוי נ.
נוי נ.
21:33 23 Jul 24
עורך דין פלילי מהמקצועים שיש!
אליהו ז.
אליהו ז.
21:29 23 Jul 24
עו"ד מספר 1 בתחומו ומעבר לכל בנאדם ישר שמדבר בגובה העיניים לא תתחרטו
Alon K.
Alon K.
21:29 23 Jul 24
רמה אחת מעל כולם 🏆מומלץ בחום!!
Shimon D.
Shimon D.
21:29 23 Jul 24
עו"ד אלעד שאול, ערכי, מוסרי ענייני ,מקצועי ומדוייק. 🎯
אלין י
אלין י
21:25 23 Jul 24
אמנם לא הייתי לקוחה שלו, אך כעוקבת באינסטוש התרשמתי מאוד מהשירות המעולה שהוא מעניק ללקוחותיו ומהיותו אדם אינטליגנטי ומרשים. אלעד משדר מקצועיות ובקיאות בתחום המשפטי, ומצטייר כאדם נעים ומסביר פנים. אז אם אתם מחפשים עו"ד פלילי תותח עם יחס אישי ואנושי, נראה כי עו"ד אלעד הוא הבחירה הטובה ביותר!!!
הודיה א.
הודיה א.
21:22 23 Jul 24
היי,שירות מדהים ומקצועי!אדם אנושי,מקצוען ברמות ועושה את עבודתו על הצד הטוב ביותר❤️🫶
חזן א.
חזן א.
21:22 23 Jul 24
שילוב מנצח של מסירות, רגישות, אינטליגנציה ומקצועיות שיא. אפשר לסמוך עליו בלב שקט.
Yael M.
Yael M.
21:19 23 Jul 24
אלעד שאול הינו עו״ד מצויין אשר שמו הולך לפניו, אם תצטרכו את שירותיו - אתם בידיים טובות! אדם משכמו ומעלה.
ליאל ר.
ליאל ר.
21:18 23 Jul 24
מקצועיות ואמינות שיא, לצד יחס מכיל ומכבד.
יוסי בן ח.
יוסי בן ח.
21:17 23 Jul 24
מקצועי מאוד, הפליליסט הטוב ביותר בפער.
גיא ש.
גיא ש.
21:16 23 Jul 24
עו''ד אמין, מקצועי ויסודי.אחד לדןר!
Miri V.
Miri V.
21:13 23 Jul 24
עו"ד תותח!
שמעון מ.
שמעון מ.
21:12 23 Jul 24
עו״ד אלעד שאול מקצועי ובעל ניסיון רב!! ממליצה
חלי ע.
חלי ע.
21:11 23 Jul 24
עורך דין אלוף ומקצועי שהוא קודם כל בן אדם טוב.מומלץ!!!
שני נ.
שני נ.
21:10 23 Jul 24
עו"ד מצוין, מבריק ומוכשר..
Amiel L.
Amiel L.
21:05 23 Jul 24
עורך דין מקצועי ברמות, אחלה יחסי אנוש יודע לעשות את העבודה!ממליץ בחום
גל כ.
גל כ.
21:00 23 Jul 24
עו''ד מקצועי ואמין ממליץ בחום
יצחק ז.
יצחק ז.
20:59 23 Jul 24
אלעד איש חד, עבודה יסודית בלי לפספס כלום בדרך.ישר כח
ishaia R.
ishaia R.
20:54 23 Jul 24
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!