תחומי התמחות

  • home
  • סגירת תיק משטרה

סגירת תיק משטרה

עו"ד אלעד שאול   |   לייעוץ אישי 03-7773333

איך סוגרים תיק משטרה? ובאיזו עילה?

נחקרת במשטרה? נפתח לך תיק פלילי וסביר להניח שישנו רישום פלילי משטרתי. הרישום המשטרתי חשוף לעיני גופים ציבוריים וממשלתיים מסוימים ועשוי להשפיע על עתידך.

מעטים יודעים, שגם חקירת משטרה אשר לא התקדמה לכדי כתב אישום, וגם חקירה משטרתית חד פעמית שנסגרה, מניבים רישום פלילי משטרתי. עורך דין פלילי אלעד שאול מסביר כיצד לסגור תיק משטרה ובכך למנוע רישום פלילי וכתב אישום.

זכויות נחקר במשטרה

נחקרתי במשטרה, יש לי רישום פלילי?

כנגד כל אדם אשר נחקר במשטרה תחת אזהרה נפתח תיק פלילי וישנו רישום פלילי משטרתי. ישנם גופים מסוימים אשר יכולים לעיין במרשם המשטרתי, לרבות בתיקים בהם נחקר אדם והם לא הניבו דבר, ולעיון זה יש השלכות מרחיקות לכת. בין היתר, רישום פלילי כאמור יכול להשפיע השפעה מכרעת על יכולתו של אדם לשאת נשק, לחדש רישיון נשק או לעסוק במקצועות מסוימים. 

לא זו אף זו, שאדם אשר אוחז ברישיון נשק ונחקר במשטרה תחת אזהרה, צפוי לקבל לביתו תוך שבועות ספורים דרישה מהמשרד לביטחון פנים להפקיד את נשקו ולהיפרד לשלום מרישיון הנשק שלו לאור הרישום המשטרתי.

 לכן, אם נחקרת בעבר במשטרה מומלץ לבדוק האם ישנו רישום פלילי ו/או רישום משטרתי אשר עלול להשפיע על יכולתך להחזיק בנשק, לעסוק במקצועות מסוימים, לקבל רישיונות נוספים ולהתקבל למקומות עבודה מכובדים.

חשוב להבין, גם תיק משטרה סגור משאיר רישום. אז איך ניתן למחוק רישום פלילי יש לפנות לעורך דין המומחה במחיקת רישום משטרתי ופלילי להתייעצות ולקבלת שירות. 

העילות לסגירת תיק משטרה

אם נחקרת בעבר במשטרה, בהחלט יתכן שתיק החקירה נגדך נסגר. אולם חשוב להבין כי קיימות מספר עילות לסגירת תיק משטרתי – ולכל עילה השלכות שונות כפי שקבוע בחוק סדר הדין הפלילי [נוסח משולב], תשמ”ב-1982 ואלו הן העילות 

חוסר ראיות מספיקות: סגירת תיק מחוסר ראיות מרמז כי קיים ספק בנוגע לחפותו של הנחקר. זאת אומרת שהמשטרה לא מצאה מספיק ראיות להעמדתו של הנחקר לדין, אולם הגרסה שהוא מסר לא מצליחה לנקות אותו מכל אשמה. 

סגירת תיק מחוסר ראיות מספיקות גוררת רישום משטרתי ועלולה להשפיע על עתידו של הנחקר ולכן מומלץ לבצע הליך שינוי עילת הסגירה או מחיקת רישום משטרתי.

מכלול הנסיבות אינו מצדיק העמדה לדין (חוסר עניין לציבור): בשונה מחוסר ראיות מספיקות, כאשר תיק נסגר מחוסר עניין לציבור, המדינה גורסת שיש מספיק ראיות להגשת כתב אישום נגד החשוד, והעמדתו לדין. אולם רק לאור נסיבות המקרה, נסיבות העבירה, או נסיבותיו האישיות של החשוד עצמו המדינה לא רואה טעם להגיש כתב אישום ולנהל הליך פלילי. זו עילת הגניזה ה”חמורה” מבין שתי העילות. 

סגירת תיק מחוסר עניין לציבור גוררת רישום משטרתי ועלולה להשפיע על עתידו של הנחקר. מומלץ לבצע הליך שינוי עילת הסגירה או מחיקת רישום משטרתי.

חוסר אשמה פלילית: עילת הסגירה לה שואף כל חשוד, ואחריה רודף כל סנגור פלילי. תיק אשר נסגר מחוסר אשמה פלילית, נמחק לחלוטין מרישומי המשטרה ולא מותיר אחריו כל זכר. סגירת תיק מעילה זו יש בה מן ההצהרה שהאדם אשר נחקר בחשד לביצוע עבירה מסוימת הוא צח כשלג ואין אשמה פלילית במעשיו.

מחיקת רישום פלילי

איך מוחקים רישום משטרתי?

במקרים רבים סוגרת המשטרה תיקי חקירה מחוסר ראיות מספיקות או מחוסר עניין לציבור מכוח ההרגל ובסוג של ” שיטת מצליח “. זאת אומרת, שמן הראוי היה לסגור את התיק מחוסר אשמה פלילית ולמחוק את הרישום המשטרתי של הנחקר. במצב עניינים כזה, יש להגיש ערר על עילת הגניזה של התיק ולבקש לשנות את עילת הגניזה לחוסר אשמה פלילית.

את הבקשה לשינוי עילת הגניזה מגישים מכוח סעיף 64 לחוק סדר הדין הפלילי המעגן את זכותו של חשוד לערור על עילת הסגירה של תיק החקירה נגדו. מומלץ בחום לשכור שירותי עורך דין פלילי המומחה במחיקת רישום פלילי, שינוי עילת סגירה ומחיקת רישום משטרתי.

אל תשכחו ! את המסמך אתם מגישים לתובע משטרתי או לפרקליט פלילי, כל דבר שתרשמו בו יכול בהחלט לשמש לרעתכם, ועל כן חשוב לנהל הליכים כאלה באמצעות עורך דין פלילי מומחה. 

שינוי עילת סגירת תיק 

עורך דין פלילי אלעד שאול, יוצא רשויות התביעה של מדינת ישראל, התמחה בפרקליטות מחוז תל אביב (פלילי) וכיום מהווה סנגור פלילי המייצג חשודים ונאשמים בהליך הפלילי. במשרדנו עורכי דין פליליים מנוסים המייצגים את לקוחות המשרד ומעניקים יעוץ וטיפול משפטי מן השורה הראשונה 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע, בדיסקרטיות מוחלטת.

אנו מייצגים במספר רב של תיקי פליליים ובעברנו מאות סגירות של תיקי חקירה, תיקי משטרה, תיקים פליליים ומחיקות רישום פלילי ומשטרתי.

פניה לעורך דין פלילי חסויה מכוח החוק.

חייג עכשיו