תחומי התמחות

  • home
  • ייעוץ לפני חקירה

ייעוץ לפני חקירה

עו"ד אלעד רן   |   לייעוץ אישי 03-7773333

זכויות הנחקר בחקירת משטרה

השלב החשוב והקריטי ביותר בהליך הפלילי הוא שלב החקירה במשטרה. בשלב זה נאספות הראיות, מתגבש התיק הפלילי, המשטרה מחליטה מי החשוד העיקרי ולבסוף על סמך הליך החקירה יוחלט האם להגיש כתב אישום פלילי לבית המשפט.

הראיות שיאספו במהלך החקירה יעמדו לעיני בית המשפט ובהסתמך עליהן הוא יקבע את אשמתו של הנאשם. זכור! כל מה שתגיד בחקירה יכול לשמש נגדך לאחר מכן. בנוסף, כל מה שהיה עליך לציין במהלך החקירה ולא ציינת, יהיה קשה מאוד לטעון בשלב מאוחר יותר.

במובן זה, החיים והמוות בהחלט ביד הלשון. כלל ברזל – זומנת לחקירה? פנה לעורך דין פלילי מומחה לייעוץ לפני חקירה. עורכי הדין אלעד רן ואלעד שאול, יוצאי הפרקליטות והמשטרה, לשירותך 24/7.

זכויות נחקר במשטרה

זומנתי לחקירה במשטרה, מה לעשות?

השלב הקריטי ביותר בהליך הפלילי הוא החקירה במשטרה ולכן מומלץ לקבל יעוץ לפני חקירה. מעבר לכך, חקירה במשטרה היא מעמד מפחיד ומרתיע, ויש להתפתחותה השלכות משמעותיות על עתידו של הנחקר. 

יש להבין, חקירה במשטרה נועדה לאסוף ראיות ולמצוא את האשם בביצוע עבירה פלילית מסוימת. לכן, התנהגות הנחקר, אמירותיו, שתיקתו ותגובותיו יהוו את השלד והבסיס להמשך ההליך הפלילי.

התנהלות נכונה בחקירה יכולה לסייע לסגירת תיק החקירה ללא אישום. התנהגות שגויה ולא חכמה תסייע ביד המשטרה לגבש אישום כנגד הנחקר ולהעמידו לדין.

על כן, חשיבות מכרעת להכנה לחקירה במשטרה עוד לפני הגעה לתחנה. למעשה, זומנת לסור לתחנת המשטרה ? התקשר לעו”ד מיד 03-7773333. 

מדוע בישראל יש אחוז גבוה של הרשעות? מדוע בישראל יש יותר מדי הרשעות שווא? חלק מכך נובע מהדחף הישראלי לומר “יהיה בסדר” , “אני אסתדר” , “קטן עלי” , “בן דוד שלי נחקר פעם” , “סבתא שלי שוטרת” וכדומה.

הנטייה של הנחקר הישראלי להסתמך על עצמו ועל האינסטינקטים שלו, לחשוב שהוא יוכל להתיידד עם חוקר המשטרה ולהתחבב עליו – הן  שיטות חשיבה שגויות ואסורות לנחקר לפני חקירה משטרתית! התייחסות בזלזול או בקלות ראש לחקירה משטרתית עלול להוביל להסתבכות בפלילים, עגמת נפש ואף הרשעה בפלילים! 

חקירה תחת אזהרה

מרגע שהתגבש חשד לפיו הנחקר ביצע עבירה מסוימת, על חוקר המשטרה להזהיר את החשוד שהוא נחקר בחשד לאותה עבירה, לציין את סוג העבירה, להודיע לנחקר כי אין הוא מחויב לומר דבר (זכות השתיקה), וכי יש לו הזכות להיוועץ עם עו”ד פלילי. בשלב זה, מומלץ לבקש מחוקר המשטרה להתייעץ עם עו”ד פלילי, לצאת החוצה ולהתקשר לעו”ד הפלילי שלך.

לא סתם נחשבת זכות ההיוועצות במשפט הפלילי הישראלי וברוב שיטות המשפט בעולם המערבי לזכות על שאסור להפר אותה בשום פנים ואופן! לעניין זה, יעוץ לפני חקירה הצעד החכם ביותר שנחקר במשטרה יכול לעשות.

נחקר שהגיע לתחנה בלי שעבר הכנה לחקירה במשטרה , או שלא קיבל יעוץ לפני חקירה מעורך דין פלילי מומחה, עלול לסבך את עצמו שלא לצורך.

זכויות נחקר במשטרה

בהליך המשפטי בכלל, ובהליך החקירה בפרט – ידע זה כוח ! התייעצות עם עו”ד פלילי תסייע לך להבין בפני מה אתה עומד, מה צפוי לך בחדר החקירות, איך עתיד להתייחס אליך חוקר המשטרה ומה עליך לעשות על מנת לא לפול בפח שהוא עתיד לטמון לך.

הזכות להתייעץ עם עורך דין פלילי

לכל נחקר תחת אזהרה ישנה הזכות להיוועץ עם עו”ד פלילי  לפני שיגיב לחשדות נגדו. קבלת יעוץ לפני חקירה מעו”ד פלילי מומחה היא קריטית וחשובה, במהלכה מסייע עו”ד פלילי לנחקר להבין את אשר צפוי לו, מסייע לנחקר לגבש קו הגנה מפני חקירת משטרה, מזהיר את הנחקר מפני תרגילי חקירה שהחוקר עתיד לבצע לנחקר ומדריך אותו לגבי הלך הרוח וזכויות הנחקר בחקירת משטרה.

נחקר שוויתר על הזכות להתייעץ עם עורך דין לפני חקירה במשטרה ובחר להמשיך להיחקר לבדו, רואים אותו כמי שוויתר על זכותו וכל טענה שתיטען לאחר מכן בדבר העדר התייעצות עם עורך דין, עשויה להידחות על הסף. יעוץ לפני חקירה על ידי עו”ד מסייע לנחקר לשמור על זכויות שהוא כלל אינו מודע להם ועוזר לחשוד לעשות שימוש מושכל בזכויותיו.

למשל, הזכות לשמור על שתיק, או ” זכות השתיקה ” בלשון העם, היא זכות חשובה אך יש לשמור על זכות השתיקה רק בזמן ובמקום הנכון.

שמירה על זכות השתיקה במקום בו היה עליכם לדבר עלולה לפגוע בכם בהליך הפלילי ולהוביל לכתב אישום.

זכות השתיקה בחקירת משטרה

זכותו של נחקר לשתוק ולא לענות לשאלות החוקר אשר עלולות לסבך אותו או להפליל אותו בביצוע עבירה פלילית. הזכות מעוגנת בסעיף 2 לפקודת הפרוצדורה הפלילית (עדות), וקובעת: 

“אדם… יהיה חייב להשיב נכונה על כל השאלות, שיציג לו בשעת החקירה אותו קצין משטרה… חוץ משאלות שהתשובות עליהן יהיה בהן כדי להעמידו בסכנת האשמה פלילית”. 

זכות השתיקה מעוגנת גם בסעיף 47 לפקודת הראיות [נוסח חדש], תשל”א-1971 ובה נקבע: 

“אין אדם חייב למסור ראיה אם יש בה הודיה בעובדה שהיא יסוד מיסודותיה של עבירה שהוא מואשם בה או עשוי להיות מואשם בה”.

ואולם, שמירה על זכות השתיקה טומנת בחובה גם סיכונים! בנסיבות מסוימות, שמירה על זכות השתיקה עלולה לחזק את החשדות נגד החשוד, נקבע כבר לא פעם בבתי המשפט שסירוב נחקר לשתף פעולה עם חקירה משטרתית אשר יכולה להוכיח את חפותו – יש בה משום התנהגות מפלילה שעשויה לחזק את הראיות שיוצגו בפני בית המשפט.

לכן יש לקבל יעוץ לפני חקירה במשטרה או הכנה לחקירת משטרה על מנת להבין את היתרונות והחסרונות בשימוש בזכות השתיקה.

תרגילי חקירה במשטרה

רבים נוטים להאמין ששוטרים וחוקרי משטרה מנועים מלשקר, או שחוקר משטרה שמשוחח איתך בנחמדות ומגיש לך כוס קפה, רוצה בטובתך. מדובר בטעות גורלית!  לחוקר משטרה מותר לשקר לנחקר במסגרת תרגילי חקירה. חלק מעבודתו של החוקר היא לברר את האמת ובמקרים מסוימים להוציא הודעה מהנחקר.

נחקר שלא קיבל יעוץ לפני חקירה ולא זכה להכנה לחקירת משטרה, עשוי ליפול בפח של אותם תרגילי חקירה, להזיק לעצמו ולהגדיל את הסיכוי לעמוד לדין ולקבל כתב אישום. עורך דין פלילי אלעד רן מנוסה ומכיר את תרגילי החקירה הללו ועל כן מזהיר את לקוחותיו פן יפלו בפח ויפלילו את עצמם. 

כך למשל, חוקר יכול להטיח בפני הנחקר שקיימות בידיו ראיות המוכיחות את אשמתו של הנחקר כאשר ראיות כאלו כלל לא קיימות. כמו כן, יתכן שלפני החקירה, במהלכה או אחריה, ישוחח הנחקר עם אחד השוטרים, אחד העצורים או אדם זר בתחנת המשטרה ולא ידע שתוכן השיחה מוקלט או מתועד בדרך אחרת ויהווה ראייה נגדו בהמשך.

לכן, יש לצאת מנקודת הנחה שמרגע כניסתך לתחנת המשטרה כל שתגיד יוקלט או יתועד ויוכל לשמש נגדך בהמשך! כך גם ניהול שיחות טלפון באמצעות מכשירים סלולריים שנמסרו לך על ידי כל אדם בתחנת המשטרה, כל דבר שתגיד או תעשה בעת שהייתך בתחנה, הן בנוכחות אחרים והן לבדך עלול לשמש כראייה נגדך. 

שים לב! חוקר המשטרה, נחמד ככל שיהיה, הוא לא חבר שלך, הוא לא רוצה לעזור לך, תפקידו הוא למצוא את האשם בביצוע העבירה והוא יעשה כל שביכולתו כדי להוכיח שהאשם הוא אתה.

במקרים רבים לחוקר משטרה מותר לשקר לנחקר ואף להבטיח הבטחות שווא כגון “תודה ואני מבטיח שהתיק ייסגר”.

כמו כן, יכול החוקר להטיח בפני הנחקר כי יש בידיו ראיות אשר קושרות את הנחקר למעשים המיוחסים לו, כאשר ראיות כאלו לא קימות כלל והכל כדי לבחון את תגובתו של הנחקר, לתעד אותה ולהביא אותה בפני בית המשפט. 

התייעצות עם עורך דין פלילי לפני חקירת משטרה, או הכנה לחקירת משטרה תסייע לנחקר לצלוח את חקירת המשטרה בשלום תוך שמירה מקסימלית על זכויות הנחקר, הבנה והכרה מוקדמת של תרגילי החקירה ותסייע לנחקר להגן על חפותו.

עורך דין פלילי מומלץ ליעוץ לפני חקירה

חשוב להבין! התנהגותו של הנחקר, תגובותיו, מילותיו, שתיקותיו ושגיאת שיעשה במהלך חקירה – יהוו את הבסיס להמשך ההליך הפלילי. ללא יעוץ לפני חקירה עו”ד פלילי, וללא הכנה לחקירה במשטרה, הנחקר עשוי להפליל את עצמו ולסייע למשטרה באיסוף ראיות נגדו בהיסח הדעת, תוך “נפילה בפח” תרגילי החקירה ולאור העדר ההבנה המשפטית והניסיון בהליכים פליליים.

עו״ד אלעד רן, שותף מייסד בפירמת עורכי הדין שאול-רן ושות’, מתמחה שנים רבות במשפט פלילי, מיסים, עבירות צווארון לבן ועבירות כלכליות.

עו״ד אלעד רן עבד במשרד המשפטים – פרקליטות מחוז מרכז וכן כעורך דין במחלקת המיסים בפירמת רו”ח קסלמן וקסלמן (Price Waterhouse Coopers). 

במהלך עבודתו למד לימודי ראיית חשבון באוניברסיטת בר אילן,  והינו בעל ידע וניסיון משפטי וחשבונאי כאחד. בשנות עבודתו כעורך דין, צבר ניסיון משפטי רב בייעוץ וייצוג לקוחותיו מול רשויות המס וגופי חקירה שונים במדינת ישראל. 

עורך דין אלעד רן מייצג ביסודיות ובדיסקרטיות רואי חשבון, עורכי דין, אנשי עסקים, אנשי ציבור, שרים, ראשי ערים, חברי כנסת, עובדי מדינה בפני רשויות המס בהליכים אזרחיים ופליליים. בכולם, תוך הקפדה על ייצוג משפטי ברמה הגבוהה ביותר ותוך מלחמה עיקשת על זכויות לקוחותיו. 

עורך דין אלעד רן מרצה בדיני מיסים ובתחומי המשפט הפלילי בפורומים שונים, בפני עורכי דין ורואי חשבון.

פנה לעורך דין פלילי מומחה במתן יעוץ לפני חקירה במשטרה, המנוסה בהכנה לקראת חקירה במשטרה, 24/7, ללא התחייבות והתחל לשמור על זכויותך ! 

חייג עכשיו