התיישנות רישום פלילי

מתי מתיישן רישום פלילי ואיך מוחקים אותו?

מאגר הרישום הפלילי מנוהל ומוסדר באמצעות חוק המרשם הפלילי ותקנת השבים, התשמ"א-1981. בחוק מוסדרים גם כללי ההתיישנות רישום פלילי ומחיקת רישום פלילי. כמו כן, מסדיר החוק את הגופים והגורמים אשר יכולים לקבל מידע ממאגר הרישום הפלילי. כאשר רישום פלילי מתיישן הוא נסתר מעיני חלק מהגופים וכאשר נמחק רישום פלילי, הוא הופך מסווג עוד יותר וחשוף לעיני גורמים בודדים בלבד.

התיישנות רישום פלילי

מתי מתיישן רישום פלילי? התיישנות רישום פלילי חלה על הרשעות בלבד. זאת אומרת, רק במקרים בהם הוגש כתב אישום, הנאשם עמד מול שופט, הודה או נמצא אשם, והורשע בפלילים. תקופת ההתיישנות נגזרת ישירות מהעונש שהוטל על הנאשם על ידי בית המשפט והכל כפי שיוצג כאן:

העונש נאשם בגיר נאשם קטין
עד 1 שנות מאסר 7 שנים + העונש מתיישן מיד עם גזר הדין
עד 3 שנות מאסר כנ"ל 5 שנים + העונש
עד 5 שנות מאסר 10 שנים + העונש 7 שנים + העונש
מעל 5 שנות מאסר עד 15 שנים + העונש 10 שנים + העונש
עונש אחר
[מאסר על תנאי, קנס,
פסילה, התחייבות]
7 שנים + העונש 3 שנים + העונש
אי הרשעה התיישן מיד עם גזר הדין
(ראה מחיקת רישום פלילי)
התיישן מיד עם גזר הדין
(ראה מחיקת רישום פלילי)

איך מחשבים תקופת התיישנות רישום פלילי?

תקופת התיישנות הרישום הפלילי מחושבת באופן הבא: תקופת ההתיישנות כפי שמופיעה בטבלה + העונש עצמו. לדוגמה, מי שנגזרו עליו 3 שנות מאסר, תקופת ההתיישנות של עונשו היא 7 שנים (לפי הטבלה). לתקופה זו יש להוסיף את העונש עצמו וזו תקופת ההתיישנות של הרישום הפלילי. זאת אומרת 7 שנים + 3 שנות מאסר, תקופת ההתיישנות היא 10 שנים.

בעבירה שבגינה נגזר על נאשם עונש של אי הרשעה , מתיישנת העבירה מיד עם גזר הדין ועל כן היא סמויה מעיניהם של גופים רבים מיד עם יציאתו של הנאשם מבית המשפט.

להלן מספר דוגמאות על מנת להמחיש את חישוב ההתיישנות של הרישום הפלילי:

נאשם בגיר בזמן ביצוע העבירה?

  • אם נשפטת ביום 1.1.2016 ללא הרשעה בדין – הרישום בגין אי ההרשעה יתיישן מיד.
  • אם נשפטת ביום 1.1.2016 הורשעת ונגזר דינך לעונשך מאסר על תנאי – הרישום בגין ההרשעה יתיישן ביום 1.1.2023 – שבע שנים מיום גזר הדין.
  • אם נשפטת ביום 1.1.2016 הורשעת ונגזר דינך לעונש 6 חודשי מאסר בפועל – הרישום בגין ההרשעה יתיישן ביום 1.7.2023 – שבע שנים מיום גזר הדין + 6 חודשים [העונש].
  • אם נשפטת ביום 1.1.2016 הורשעת ונגזר דינך לעונש 3 שנות מאסר בפועל – הרישום בגין ההרשעה יתיישן ביום 1.1.2029 – עשר שנים מיום גזר הדין + 3 שנים [העונש].

נאשם קטין בזמן ביצוע העבירה?

  • אם נשפטת ביום 1.1.2016 ללא הרשעה בדין – הרישום בגין אי ההרשעה יתיישן מיד.
  • אם נשפטת ביום 1.1.2016 הורשעת ונגזר דינך לעונשך קנס – הרישום בגין ההרשעה יתיישן ביום 1.1.2019 – שלוש שנים מיום גזר הדין.
  • אם נשפטת ביום 1.1.2016 הורשעת ונגזר דינך לעונש 3 שנות מאסר בפועל – הרישום בגין ההרשעה יתיישן ביום 1.1.2024 – חמש שנים מיום גזר הדין + 3 שנים [העונש].

מחיקת רישום פלילי

תקופת המחיקה לרישום פלילי היא התקופה הנמנית מיום תקופת ההתיישנות, כמפורט מעלה, במהלך תקופה זו המידע שנצבר עליך ברישום הפלילי אינו מועבר לגורמים אשר במקרים אחרים רשאים לקבל את המידע. תקופת המחיקה היא 10 שנים מרגע תום תקופת ההתיישנות.

באילו מקרים קיימת תקופה קצרה מהרגיל למחיקת הרישום הפלילי?

ישנם מקרים חריגים בהם אין תקופת התיישנות אלא תקופת מחיקה קצרה מן הרגיל, ובניהן:

5 שנים מיום פסק הדין – בעבירה שבוצעה על ידי קטין מתחת לגיל 14.

3 שנים מיום פסק הדין – בעבירה מסוג עוון שבוצעה על ידי קטין בין הגילאים 14 ל-16.

5 שנים מיום פסק הדין – בעבירה שבגינה הוטל עונש של פיקוח קצין מבחן בלבד.

5 שנים מיום פסק הדין – בעבירה שבגינה הוטל עונש של אי הרשעה ושעות לתועלת הציבור (של"צ).

5 שנים מיום פסק הדין – בעבירה שבגינה הוטל צו טיפול לנוער לפי סעיף 26.

מה המשמעות של מחיקת רישום פלילי?

מחיקת הרישום הפלילי אין משמעותה שהרישום נמחק לחלוטין. הרישום נשאר במאגרי המשטרה. משמעות מחיקת רישום פלילי היא שהמידע לא יועבר לגורמים אשר לפני המחיקה היו רשאים לעיין במרשם הפלילי. לאחר מחיקת רישום פלילי רשאים לעיין בו רק מספר מצומצם של גורמים ובניהם משטרת ישראל, צה"ל, שב"כ, הממשלה, היועמ"ש, הועדה למינוי שופטים ומספר גורמי עילית נוספים.

מה ניתן לעשות כדי להקדים את הליך ההתיישנות לרישום הפלילי והמחיקה?

ניתן להגיש בקשה לחנינה מנשיא המדינה במטרה לקצר את תקופת ההתיישנות ואת תקופת המחיקה. לשם כך, מומלץ לפנות לעורך דין מומחה במחיקת רישום פלילי ובבקשות חנינה לנשיא המדינה.

משרד עורך דין פלילי אלעד שאול בעל ניסיון רב ומתמחה במחיקת רישום פלילי, קיצור תקופת ההתיישנות ותקופת המחיקה בדרך של פנייה לנשיא המדינה בבקשה לחנינה. רוצה למחוק רישום פלילי? רוצה לקבל חנינה מהנשיא? פנה עכשיו להתייעצות עם עורך דין למחיקת רישום פלילי.

דרגו את המאמר
זקוקים לייעוץ אישי בנושא התיישנות רישום פלילי?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי Elad@ese.co.il

שאלות ותשובות
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
מאמרים נוספים בתחום
סיוע לעבירה לאחר מעשה

חוק העונשין בנוי פרקים פרקים, המחולקים לסימנים, שמחולקים בתורם לסעיפים ולתתי סעיפים. בפרק ט' העוסק בפגיעות בסדרי השלטון ומהשפט, סימן א' הנודע לשיבוש הליכי משפט מכיל את סעיפים 260 ו-261

קרא עוד
עבירות מין במשפחה ובידי אחראי

לפני שנרחיב על הנושא, חשוב להבין מה נחשב עבירות מין במשפחה ובידי אחראי בעיני החוק הפלילי? חוק העונשין בעיקרו קובע אילו התנהגויות, באילו נסיבות ובאיזה יסוד נפשי, נחשבות עבירה פלילית.

קרא עוד
עושק (ס' 431 לחוק העונשין)

ס' 431 לחוק העונשין מגדיר את עבירת העושק וקובע כך: "המנצל את המצוקה, החולשה הגופנית או השכלית, חוסר הנסיון או קלות הדעת של הזולת לאחת מאלה, דינו – מאסר שלוש

קרא עוד
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה