תחומי התמחות

  • home
  • הסרת פרופיל פייסבוק מתחזה

הסרת פרופיל פייסבוק מתחזה

עו"ד אלעד שאול   |   לייעוץ אישי 03-7773333

התחזות בפייסבוק

גנבת זהות ברשת הפייסבוק היא עניין נפוץ אשר הפך לחולי כלל עולמי עמו נאלצים מליוני גולשים להתמודד מדי יום. נזקים עצומים נגרמים לאדם משימוש בשמו, בתמונתו ובפרטיו האישיים כאשר במקרים חריגים התחזות זו אף עשויה להוות מחסה לגורמים עברייניים תוך כדי ביצוע עבירה, החשש הוא שלאחר סיום ביצוע העבירה יגיעו הקורבנות או רשויות החוק וידרשו לקבל הסברים מבעל הזהות האמתי.

עו”ד אלעד שאול מומחה לעבירות מחשב מסביר כיצד להסיר חשבונות פייסבוק מתחזים.

הסרת פרופיל פייסבוק מתחזה

איך להימנע מגניבת זהות בפייסבוק ?

חופש המידע ברשת האינטרנט הוא עצום ונטול כל הגבלה. כל אדם יכול בכל רגע נתון לגשת לנתונים האישיים שלכם ברשתות החברתיות, לשכפל אותם ולשים את עצמו בנעליכם, לפעול בשמכם ולהתחזות אליכם.

העצה הטובה ביותר על מנת להימנע מגניבת זהות בפייסבוק וחשבונות מזויפים על שמכם היא מניעה ושמירה על הפרטיות!

דאגו לסדר את הגדרות הפרטיות שלכם ברשתות החברתיות כך שיקשו על גולשים זרים לגשת לפרטים שלכם ולתמונות שלכם, אל תחשפו תמונות לתפוצה ציבורית (Public) אלא דאגו שתמונותיכם חשופות לחבריכם בלבד (Friends) או לחברים של חבריכם (Friends of friends) לאלו מכם שאוהבים חשיפה רבה יותר.

כמו כן, וודאו שכתובת הדואר האלקטרוני שלכם, מספר הטלפון שלכם וכתובתכם אינן חשופות לתפוצה ציבורית.

גיליתי פרופיל פייסבוק המשתמש בשמי ובתמונתי, מה עלי לעשות?

אם בכל זאת נתקלת בחשבון פייסבוק מזויף על שמך אשר עושה שימוש בפרטיך האישיים, ניתן לדווח על הפרופיל המזויף בקלות יחסית באמצעות הכפתור Report ברשת החברתית. ואולם, בחלק ניכר מן המקרים דיווח כאמור על חשבון פיקטיבי אינו משכנע את פייסבוק והם מותירים את החשבון באוויר.

במקרה כזה, ניתן לפנות אל המחלקה המשפטית של פייסבוק בדרישה להסיר את החשבון המזויף ולחסום אפשרות לשכל אותו בעתיד.

פניה כזו עדיף לבצע באמצעות עו”ד לעבירות מחשב אשר מכיר את הנפשות הפועלות והוא בעל ערוץ הידברות ישיר עם המחלקה המשפטית של חברת פייסבוק העולמית.

עילת תביעה נגד מתחזה בפייסבוק

ככל התחזות אחרת, גם התחזות ברשתות החברתיות וברשת האינטרנט בכלל היא התחזות. לפיכך, המתחזה חשוף לענישה על פי החוק הפלילי ואף לתביעה אזרחית מכוח חוק הגנת הפרטיות אשר מקנה לקורבן את האפשרות לתבוע סכום של 50,000 ש”ח פיצוי ללא הוכחת נזק.

חשוב להדגיש, חוק הגנת הפרטיות מהווה את הבאר המשפטית ממנה שואבים את עילת התביעה גם במישור האזרחי וגם לעניין התלונה למשטרה וההליך הפלילי.

חוק הגנת הפרטיות קובע כי פגיעה בפרטיות היא עבירה פלילית שדינה עד שנת מאסר. כמו כן, במידה וזהותו של המתחזה ידועה לקרבן הוא רשאי להגיש קובלנה פלילית פרטית ובעצם להגיש כתב אישום באמצעות עו”ד מטעמו ולנהל הליך פלילי נגד המתחזה במקום משטרת ישראל ורשויות התביעה.

מעבר לכך, ישנם חוקים נוספים ומקבילים אשר מתוכם ניתן לקבל סעד במקרה של התחזות בפייסבוק ופרסומים משמיצים שנעשו תוך התחזות לקורבן. בין היתר ניתן להזכיר את חוק איסור לשון הרע מכוחו ניתן לתבוע קרוב ל- 140,000 ש”ח פיצוי ללא הוכחת נזק בגין כל פרסום שפורסם תוך התחזות לאדם אחר והפרסום מהווה לשון הרע. קרי, משביל או מבזה אדם בעיני הבריות.

עורך דין לעבירות מחשב

איך מגלים מי מתחזה לי בפייסבוק?

גולשים רבים מנצלים את מסך האנונימיות ברשת על מנת להתחזות לאנשים אחרים, להוציא לשון הרע ולפגוע בשמם הטוב של קורבנותיהם תוך שהם סוברים שמסך החשב מהווה להם הגנה.

לא כך הם פני הדברים! פסיקה תקדימית בבתי המשפט לאחרונה קבעה כי על פייסבוק לגלות כתובת IP של גולש אשר השתמש בחשבונות פיקטיביים על מנת להשמיץ, לפגוע ולהתחזות לאדם אחר (למשל, ת”א 22956-09-13 לנקרי ואח’ נ’ חדד ואח’ בבית משפט השלום בחיפה).

מדובר בפסיקה חדשנית ותקדימית אשר עוד נמצאת בחיתוליה, אך היא מהווה תמרור אזהרה ענק לאלו אשר חושבים שניתן להתחזות לאדם אחר בפייסבוק וברשתות החברתיות האחרות מבלי לתת על כך את הדין.

משרדנו מתמחה בעבירות מחשב ובפשיעה וירטואלית ומנהל הליכים רבים בבתי המשפט השונים ונמצא בקשר עם יחידת הסייבר של המשטרה ביחידת להב 433.

עורך דין עבירות מחשב להגנת הפרטיות ברשתות החברתיות

עורך דין אלעד שאול, יוצא רשויות התביעה של מדינת ישראל ומומחה במשפט פלילי, עוסק בתחום דיני האינטרנט, הגנת הפרטיות וניהול משברי סחיטה וירטואלית והתחזות ברחבי הרשת. במשרדנו עורכי דין לעבירות מחשב המעניקים שירות 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע לקהל לקוחות המשרד.

אתם מוזמנים לפנות אלינו ולקבל ייעוץ ראשוני ללא התחייבות מצידכם.

חייג עכשיו