הונאה בכרטיס אשראי

הונאה בכרטיס אשראי ("כרטיס חיוב") הפכה נפוצה בשנים האחרונות לאור מגמת הקניות באינטרנט והירידה המשמעותית בתשלום במזומן. עד כמה נפוצה התופעה? מה העונש על הונאה בכרטיסי אשראי וכיצד להתמודד עם חקירה בנושא? עו"ד אלעד שאול מסביר:

 

היקף תופעת הונאה בכרטיסי אשראי

המגמה העולמית נכון לשנת 2021 היא מעבר לתשלום באמצעים דיגיטליים במקום בכסף מזומן, בין היתר באמצעות כרטיסי חיוב ופלטפורמות לתשלום אונליין כגון PayPal, Bit, Pepper ועוד.

הרוב המוחלט של עסקאות האונליין שנעשות בישראל מתבצע באמצעות כרטיס אשראי. גם בקנייה או רכישה "מסורתית" יותר, פנים אל פנים, יש יתרונות גדולים למעבר מתשלום במזומן לתשלום באמצעות כרטיס אשראי, לדוגמה: פריסה לתשלומים, דחיית התשלום או האפשרות להכחיש עסקה.

לצד היתרונות לתשלום בכרטיסי אשראי ישנו חיסרון משמעותי: תופעת הגניבה וההונאה באמצעות כרטיסי אשראי שמתרחבת במהירות בשנים האחרונות וגורמת נזקים של ממש לחברות האשראי. מדובר באחת מהעבירות הנפוצות ביותר בעולם ובטח בישראל, ממנה נפגעים לא רק מחזיקי כרטיס האשראי, אלא גם חברות האשראי והספקים שסיפקו שירות או מוצר ונותרו ללא תשלום בשל הכחשת העסקה.

היקף ההונאות ברחבי העולם בכלל עומד על מיליארדי שקלים; ובישראל בפרט על עשרות מיליונים בכל שנה. מעבר לנזק הכלכלי, התופעה מצריכה מחברות האשראי הקצאת משאבים וכוח אדם בהיקף ניכר – כבר היום חברות האשראי מעסיקות חוקרי הונאות אשראי ועובדים נוספים על מנת לגלות הונאות אשראי, לטפל בפרצות אבטחה ולחסוך כמה שיותר כסף לחברת האשראי כתוצאה מהונאה בכרטיסי חיוב.

החברות מתאימות את מערכות המחשוב שלהן ונלחמת בעברייני המרמה על מנת למזער נזקים ולהחזיר את אמון הלקוחות בכרטיסי האשראי. מעבר לכך, בעל כרטיס האשראי נאלץ לפנות לחברת האשראי בתלונה על מנת להכחיש את העסקה ולקבל את כספו בחזרה, כאשר לעיתים בעל הכרטיס כלל לא שם לב שבוצעה רכישה אסורה באמצעות כרטיס האשראי שלו.

 

מהו כרטיס חיוב?

כרטיס חיוב משמש כאמצעי תשלום המחליף תשלום במזומן או בשיק (המחאה). בעת התשלום הספק עובר למסלקה שהיא זו שמעבירה לו את התשלום ומחייבת מצד שני את הלקוח.

 

ישנם מספר סוגים עיקריים של כרטיסי אשראי:

  1. כרטיסי אשראי – מאפשר דחיית התשלום ופריסתו לתשלומים חודשיים.
  2. כרטיס חיוב מידי (Debit) – מאפשר תשלום מיידי ומכונה גם "דיירקט".
  3. כרטיסי אשראי נטענים (Prepaid) – מחייב טעינת כסף מראש בחשבון הכרטיס בדומה לשירות שניתן על ידי בנק הדואר.

 

חוק כרטיסי החיוב נחקק בשנת 1986 והסדיר את מעמדם של כרטיסי האשראי והאופן בו אפשר להשתמש בהם. כפועל יוצא מכך, מסדיר החוק גם את העבירות הנוגעות לכרטיסי חיוב, לרבות הונאה בכרטיס אשראי וגניבה.

 

מה העונש על הונאות בכרטיסי אשראי?

החוק מגדיר שלוש סוגי עבירות עיקריות במסגרת הונאות בכרטיסי אשראי:

 

גניבת כרטיס אשראי

סעיף 16 לחוק קובע שגניבת כרטיס אשראי דינה שלוש שנות מאסר. לרוב המשטרה חוקרת חשודים בגניבת כרטיסי אשראי מתוך ניסיון להוכיח שהם החזיקו את כרטיס האשראי שלא בהסכמת בעל הכרטיס ומתוך כוונה להשתמש בכרטיס.

מכאן נובעות טענות הגנה רבות שניתן לטעון ביחס להסכמת בעל הכרטיס ולכוונה להשתמש בכרטיס. על החשוד להתגבר על נקודת המוצא שקבע המחוקק לפיה מי שנטל כרטיס אשראי שלא שייך לו חזקה עליו שהתכוון להשתמש בכרטיס בניגוד לחוק ועל החשוד להוכיח שהייתה לו סיבה טובה להחזיק בכרטיס.

 

שימוש בכרטיסי אשראי כדי להונות

סעיף 17 לחוק עוסק בהחזקת כרטיס אשראי במטרה להונות, עבירה שדינה שלוש שנות מאסר ואם העבירה נעשתה בנסיבות מחמירות העונש הוא חמש שנות מאסר.

הגדרת הנסיבות המחמירות נתונה לשיקול דעת הפרקליטות בבואה להחליט אם להגיש כתב אישום נגד החשוד. מניסיוני כמי שעבד בעבר בפרקליטות, הנסיבות המחמירות לרוב נוגעות להיקף ההונאה, סכום הכסף שנלקח, מורכבות העבירה והאמצעים הטכנולוגיים שהפעיל העבריין כדי להונות.

 

הונאות בכרטיסי אשראי – החזקת ציוד לזיוף כרטיס אשראי

החזקת ציוד שנועד לזיוף ולהעתיק את פרטי כרטיס האשראי או שינוי פרטים בכרטיסי אשראי קיימים דינו שלוש שנות מאסר.

עורכי דין אלעד שאול ושות׳

ייצוג משפטי מוביל בתחומי המשפט הפלילי!

 

סוגי הונאות ושיטות להונאה בכרטיסי חיוב

הונאה בכרטיסי חיובי היא הונאה השייכת לקטגורית עבירות צווארון לבן לצד עבירות מרמה, זיוף והונאה. העבירה גוררת נזק כספי למחזיקי הכרטיס, לבעלי עסקים ולחברות האשראי. חידושים טכנולוגיים רבים, כמו אפליקציות תשלומים, מחייבים את העבריינים לשכלל את השיטות שלהם על מנת להמשיך ולהונות את בעלי כרטיס האשראי.

ישנם חמישה סוגים מרכזיים של שיטות הונאה בשימוש כיום:

  1. גניבה פיזית של כרטיס אשראי – הסוג הראשון והנפוץ ביותר נכון להיום הוא גניבה פיזית של כרטיסי האשראי והתחזות לבעל הכרטיס.
  2. העתקת נתונים מהפס המגנטי – הסוג השני הוא העתקה של נתוני הפס המגנטי וזיוף הכרטיסים על מנת להשתמש בו במועד מאוחר יותר.
  3. גניבת נתוני כרטיס אשראי דרך הרשת – הסוג השלישי הוא קבלת נתוני כרטיס האשראי דרך הרשת האפלה (הדארקנט) או בפורומים וקבוצות טלגרם בהם מופצים פרטים שנגנבו על ידי האקרים.
  4. שימוש בכרטיסי אשראי באינטרנט ללא רשות – הסוג הרביעי הוא שימוש במספר כרטיס אשראי, על ידי אדם אחר שאינו בעל הכרטיס, וללא רשותו, בהזמנות אינטרנטיות או טלפוניות.
  5. הונאת Sim Swap – הסוג האחרון הוא החלפת כרטיס סים (SIM SWAP). במקרה זה פונים העבריינים לחברות הסלולר ומחליפים את כרטיס הסים של בעל האשראי בכרטיס אחר. כך חברת האשראי לא מצליחה לאתר את בעל הכרטיס ולהודיע לו שמבוצעת הונאה בכרטיס האשראי שלו.

 

אלה מספר סוגי הונאות אשראי המתרחשות בימים אלו ועימן מתמודדות חברות האשראי ומחלקות הביטחון והסייבר בבנק ישראל. ככל שאמצעי ההונאה בכרטיסי חיוב מתגברים כך גם מתגברת האכיפה מצד משטרת ישראל, מוגשים כתבי אישום נגד עבריינים ומוטלים עליהם עונשים חמורים. חלק משיטות ההונאה המודרניות כוללות בתוכן גם מרכיבים של עבירות מחשב כמו חדירה לחומר מחשב או יצירת תוכנת מחשב שיכולה להונות.

 

כיצד להיזהר מהונאה בכרטיס אשראי?

חשוב לשמור על ערנות ותשומת לב בכל ביצוע עסקה טלפונית, באינטרנט או פנים אל פנים – לשים לב שהכרטיס תמיד נמצא בקרבת מקום ובקשר עין איתכם. בעסקאות מרחוק, דרך הטלפון או האינטרנט, אני מציע לא למסור את הפרטים האישיים ואת פרטי הכרטיס בלי לדעת בוודאות שאתם מדברים עם המוסד הלגיטימי שאיתו אתם רוצים לבצע את העסקה, או שאתם גולשים באתר רשמי של אותו מוסד.

חשוב לדעת, מאגרי מידע של אתרים ומוסדות גדולים נפרצים באופן יום יומי ומאגרי המידע שבהם דולפים, לרבות מספרי כרטיס אשראי. לכן, גם בעל הכרטיס הזהיר ביותר בעולם לא יכול למנוע ב-100% הונאת כרטיס אשראי. על כן אני ממליץ לבדוק את החיוב החודשי בכל חודש ואם גיליתם חיוב חשוד, דווחו לחברת האשראי והכחישו את העסקה.

 

חקירה במשטרה בגין הונאת כרטיסי אשראי

עבירת הונאה בכרטיס אשראי גוררת חקירה תחת אזהרה במשטרה, פתיחת תיק פלילי כנגד החשוד והגשת כתב אישום לבית המשפט. במקרה של הרשעה, ישנן השלכות רחבות על הקריירה, המשפחה, העבודה והקשרים החברתיים של העבריין.

כיוון שמדובר בעבירה נפוצה ובעלת השלכות חמורות על המשק בכללותו בית המשפט מחמיר בענישה. יחד עם זאת, העבירה קלה מאוד לביצוע ואני נתקל בעשרות חשודים וחשודות נורמטיביים (סטודנטים, חיילים, אנשים ונשים רגילים) שביצעו הונאה בכרטיס אשראי מבלי לחשוב על ההשלכות.

המשימה שלי ושל צוות המשרד היא להילחם על חפות הלקוח, להוביל לסגירת התיק במשטרה במידת האפשר באמצעות הליך הסדר מותנה או בכל הליך חלופי שיבטיח שלא יוגש כתב אישום. אם נחקרת בחשד להונאה בכרטיס אשראי אני ממליץ לך להשאיר פרטים בטופס או לחייג אלינו לקבלת ייעוץ ראשוני. יחד נפעל כדי למזער את הנזקים שעלולים להיגרם לך ונמזער את פער הכוחות העצום שקיים בינך לבין משטרת ישראל והחוקרים המיומנים שלה.

5 מתוך 5 - (12 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא הונאה בכרטיס אשראי?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
Picture of עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי [email protected]

מאמרים נוספים בתחום
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
לקוחות ממליצים
עו"ד אלעד תמיד זמין ליעוץ ומענה. נעזרתי בשירותיו מס פעמים
Sharon E.
Sharon E.
16:53 04 Apr 16
תותח על
Uri N.
Uri N.
09:12 25 Sep 17
הייתי בסיטואציה קשה. והגעתי אליו ממש במקרה. לא ידעתי לאן אני נכנס, הייתי מבולבל והרוס, עד שהגעתי אליו. הוא פשוט הקשיב לי, והעמיד אותי על 2 רגליי. פרס בפניי את האפשרויות והיה לצידי לכל אורך הדרך.רוצה לשבח ולהגיד שעו"ד אלעד שאול אדם ענק עם לב יותר ענק, נלחם בשבילי ותמך בי, ולא הרפה. גם כשהייתי נודניק בשיחות, ידע להסביר, עד שאבין ואדע הכל.תודה לך! אין ספק שאלוהים שלח לי אותך. המלאך השומר שלי.
Shay B.
Shay B.
15:03 21 Nov 19
זה העו"ד שתרצה/י לפנות אליו. יסודי, מקצועי, רציני. עזר לי בשני מקרים, והשיג את התוצאה הרצויה. ממליץ בחום!
Meir B.
Meir B.
15:22 25 Nov 19
אלעד בחור נחמד רציני והכי חשוב - מקצועי הוא העניק לי שירות מעולה.שירות אישי ומקצועי. תמיד פנוי לשאלה או התייעצות, תמיד רוצה בטובתי ותמיד נחמד.אלעד הוא מקצוען אמיתי, ידעתי שאני בידיים טובות מהרגע הראשוןהשירות שהוא מעניק הוא מעולה ואמיתי בלי משחקים, עורך דין לאנשים שחשוב להם שהעבודה תבוצעיש בעלי מקצוע אמיתיים ויש בעלי מקצוע שעושים הרבה רעש, ההבדלים הם שאלה שעושים רעש וצלצולים לא באמת עושים את העבודה ואלעד בהחלט עושה את העבודה על הצד הטוב ביותראין לי ספק שאפנה ואשתמש בשירותיו של אלעד גם בעתיד במקרה הצורךתודה רבה עו''ד אלעד שאול
daniel D.
daniel D.
07:51 10 Sep 23
שלום רב,רוצה להגיד רק שאין עורכי דין מקצועיים ואמינים כאלה. עונה על כל שאלה, בן אדם מאוד מקצועי שעזר לי באמת המוןרוצה להמליץ עליו וכל מי שיקח את השרותים שלו לא יצטער על זה.ממליץ בחום פשוט אלוף☝️🙏
איציק ק.
איציק ק.
04:53 04 Sep 23
Efficiency, professionalism, quickness, well hearted gentleman !
Stephane P.
Stephane P.
08:43 24 Aug 23
‏בן אדם משכמו ומעלה אמין!!!
Bar T.
Bar T.
08:28 07 Aug 23
הטופ של הטופ!שירות ומקצועיות ללא פשרות,לא "חושב" אלא גר מחוץ ל"קופסא"תודה רבה על טיפול מסור ויעיל 🙏🏻
משה כ.
משה כ.
18:48 26 Jul 23
שירות מדהים!
david H.
david H.
18:33 13 Jun 23
אלעד, אהרן והצוות מעולים מצוינים משכמם ומעלה.
Menashe
Menashe
08:07 14 Feb 23
באמת בן אדם טוב ועוזר תודה רבה ממליץ בחום
אורים ש.
אורים ש.
11:29 10 Nov 22
דיברתי עם אלעד בטלפון לגבי מקרה שהייתי צריך עזרה לגביו.בסופו של דבר עברתי את התהליך איתו וגיליתי אדם מקצועי שיודע להגיד את המילה הנכונה ולתת לך תחושת ביטחון.מאוד מקצועי - ממליץ בחום
John C.
John C.
13:04 28 Oct 22
עו"ד פלילי נהדר, אדם קשוב, מקצועי, מבין עניין, יצירתי מאוד ובעל כושר שכנוע. ייצג אותי בתיק של תלונת שווא על הטרדה מינית וגם בחקירה תחת אזהרה בחקירה במשטרה. תודה לאל התיק נסגר מחוסר אשמה ואין לי מילים איך להודות לו!
arie B.
arie B.
09:56 26 Apr 22
לעורכי הדין אהרון מלכה ואלעד שאול היקרים,אין מילים שיכולו להביע את הערכתנו על העזרה והנתינה, על המאמצים הענקיים שעשיתם למעננו,על האוזן הקשבת בכל רגע נתון,תודה על הסבלנות ועל ההשקעה המתמדת והבלתי פוסקת,על כך שאתם רואים את האדם עצמו ואת מכאוביו לפני הכל, תודה שהחזרתם לנו את החיים למשפחה.אתם הבחירה הכי טובה שעשינו,תודה על הכל מכל הלב והנשמה.
ornat H.
ornat H.
17:24 20 Apr 22
עורך דין אלעד שאול הוא העורך דין הפלילי הכי טוב שיצא לי להכיר !מעבר לאישיותו הייחודית הוא מקצועי ברמות.ממליצה בחום לכל מי שנזקק לעזרה בתחום הפלילי וניהול משברים לא לחשוב פעמיים ולצלצל לאלעד!!
בר י.
בר י.
13:26 20 Apr 22
עו''ד מקצועי שמכיר טוב טוב כאב של לקוחות עם ארגז כלים חשוב לפתרון כל סוגיה! פשוט תותח!
yael E.
yael E.
13:15 20 Apr 22
עו''ד מספר 1. בן אדם רציני, מקצועי ויסודי!
Marina G.
Marina G.
12:39 20 Apr 22
עורך דין פלילי אלעד שאול היה באמת הדבר הכי טוב שיכלתי לבקש לעצמי, השירות,היחס האישי,ההקשבה ,רואים שבאמת אכפת לו לעזור לך והוא רוצה בטובתך. אני שמעתי דברים טובים על אלעד,אבל מעולם תיארתי שהוא יעלה על כל הציפיות שלי, פשוט תודה,אני יודע בוודאות שבלעדיך לא הייתי מגיע לאותם תוצאות,אלוף אלוף אלוף!!
רון ח.
רון ח.
12:34 20 Apr 22
חביב, מקצועי, מלא בידע. מומלץ בחום!
Emily A.
Emily A.
12:18 20 Apr 22
ממליצה מאוד משרד עורכי דין מקצועי , איכותי , אלופים בשרות 🙏🙏
מירי מ.
מירי מ.
14:48 12 Jan 22
ממליצה בחום מדובר באנשי מקצוע מהמעלה הראשונה ביותר אדיבים לוחמניים ומה לא בקיצור מספר 1 בארץ נקודה
הדר א.
הדר א.
14:30 12 Jan 22
מדובר במקצוענים אמתיים אנשי שירות ברמה הגבוהה ביותר משרד שאני מכנה אותו לוחמים ,שירותים רגישים עם הסבר פנים ללקוח בכל שעה והכי חשוב לוחמניים ממליץ לכולם שירות מספר 1 בארץ 🙏🙏
david M.
david M.
14:27 12 Jan 22
מקצוען אמיתי.
Tomer
Tomer
10:41 25 Dec 21
במקרה הגעתי למשרד של עו"ד אלעד שאול, ואני חייב לציין שהטיפול שלו במקרה שלי היה יוצא דופן!!! האיכפתיות שלו, החריצות, המקצועיות והיחס האישי - אלה לא רק סיסמאות, ככה הוא מתנהל!!! ממליץ בחום!!!!
מיכאל ו.
מיכאל ו.
18:30 20 Dec 21
תודה על השירות המשפטי והטיפול המצוין אני מעריך אותך
ציון א.
ציון א.
11:17 12 Sep 21
מאוד נדיר בעולם הזה למצוא עו״ד כלכך מקצוען ומסור. לבחור בו הייתה ההחלטה הכי טובה שקיבלנו, ובתחום הזה ההחלטה הזאת יכולה להיות גורלית. עובד מסביב לשעון, מקדיש תשומת לב לכל תיק, וחד ומדויק בצורה בלתי רגילה. ממליצים מאוד מאוד על עו״ד אלעד שאול לכל צורך של עו״ד פלילי.
KC
KC
07:29 30 Jun 21
עו"ד אלעד שאול הוא עו"ד מנוסה ומקצועי, טיפל בי במקצועיות ובמסיקות והביא לתוצאה המבוקשת.תודה רבה.
אורן בן ס.
אורן בן ס.
11:44 21 Jul 20
אף פעם לא תיארתי לעצמי שיצטרך עורך דין פלילי. מצאתי את החי טוב בעולם באחריות. חביייבייי
מופיד ת.
מופיד ת.
20:59 20 Jul 20
אלעד שאול הוא עורך דין פלילי מצוין! ממליץ
Dani A.
Dani A.
19:48 08 Jul 20
איכות השירות יוצאת מגדר הרגיל.כל יעוץ - יעוץ.כל עצה - עצה.הופתעתי לגלות עו"ד מבריק וחריף, אסטרטג מנוסה שהרגיש לי קצת כאילו חוזה את הנולד.... Briliant!
Gal W.
Gal W.
21:02 29 Jun 20
העורך דין הכי טוב בארץ לעבירות מחשב וסייבר. הגעתי אליו אחרי שעברתי עורך דין חאפר שאיכזב מאוד. עו"ד שאול עשה עבודה מרשימה לאללה! שוקראן חביבי
Wisam F.
Wisam F.
20:51 29 Jun 20
עו"ד מתחשב ענייני שממש הציל אותי ואת משפחתי..
Roy K.
Roy K.
09:05 23 Oct 17
תמיד תודה
איציק א.
איציק א.
18:57 05 Apr 16
ממליצים בחום!
יהודה ושלהבת ש.
יהודה ושלהבת ש.
13:38 05 Apr 16
בתור אחד שחלק איתו חדר כמתמחה בפרקליטות מחוז תל אביב פליל, אוכל לומר בלב שלם שהוא אחד המוכשרים שנתקלתי בהם...
לואי ע.
לואי ע.
03:58 05 Apr 16
אלוף
אורטל ל.
אורטל ל.
18:13 04 Apr 16
ממליץ.
Joe A.
Joe A.
23:22 05 Mar 16
עורך דין מעולה!! יחס אישי מצויין!שירות אמין הגון ויסודימומלץ ביותר!!!
dor E.
dor E.
21:25 26 Feb 16
העורך דין הפלילי ה כ י מקצועי, יסודי וחד!!!
נטע צ.
נטע צ.
20:21 20 Feb 16
עו"ד מקצוען!
נדב ש.
נדב ש.
20:09 20 Feb 16
אנושי, ישר אמין ונאמן
שירלי ר.
שירלי ר.
19:47 20 Feb 16
מקצועי, אחראי ואמין.
Ronen A.
Ronen A.
19:15 20 Feb 16
קודם כל אדם מדהים, ולאחר מכן עורך דין מנוסה הבקיא ברזי המשפט. עלה והצלח!
אסף ד.
אסף ד.
18:36 20 Feb 16
מבריק
אליהו א.
אליהו א.
18:26 20 Feb 16
.אמין חד ומפולפל
yacov y
yacov y
18:25 20 Feb 16
מלך
Carmel A.
Carmel A.
17:11 20 Feb 16
עו"ד שאול אלבז, עו"ד ברמה גבוהה, הן ברמה המקצועית והן ברמה האישית, בעל יחסי אנוש מעולים ושירות מקצועי, אמין ואדיב ביותר. מומלץ מאוד!
עדי משה ב.
עדי משה ב.
16:59 20 Feb 16
מקצועי ואמין!
Nir R.
Nir R.
16:51 20 Feb 16
מקצועי ואמין !!
הודיה ש.
הודיה ש.
16:43 20 Feb 16
עו״ד שאול אלבז הוא עו״ד מצוין ומומלץ מאוד! לא תתאכזבו. מקצועי מאוד,אמין ונעים הליכות.
Sharon S.
Sharon S.
16:35 20 Feb 16
אדם שמבין עניין בעל תשוקה וכישרון למקצוע
Yotam H.
Yotam H.
16:32 20 Feb 16
js_loader
לשיחת ייעוץ עם עו״ד אלעד שאול, ללא עלות וללא התחייבות, חייגו עכשיו!
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה