תחומי התמחות

 • home
 • הונאה במבחן אמיר”ם אמי”ר

הונאה במבחן אמיר”ם אמי”ר

עו"ד אלעד שאול   |   לייעוץ אישי 03-7773333

תוכן עניינים:

 1. מהם מבחני אמיר”ם או מבחני אמי”ר?
 2. מה נחשב להונאה בבחינת אמיר”ם או אמי”ר?
 3. האם הונאה בבחינת אמיר”ם או אמי”ר היא פלילית?
 4. זימון לחקירה במשטרה עקב הונאת בחינות
 5. הגשת כתב אישום עקב התחזות בבחינת אמיר”ם
 6. אני חשוד בהעתקה בבחינה, התחזות לאחר במהלך הבחינה הוא הונאת בחינות אחרת – מה עלי לעשות?

<

הונאה בבחינה היא עבירה המבוצעת על ידי תלמיד, סטודנט או מועמד למשרה תוך ביצוע מעשה רמיה במהלך הבחינה – בין היתר, אנו נתקלים רבות במקרים של העתקה בבחינה, התחזות לאדם אחר במהלך הבחינה, ביצוע הבחינה על ידי אדם אחר תמורת תשלום והכנסת חומר עזר אסור לבחינה. הונאת בחינות מהווה עבירה על התקנון של המוסד האקדמי ו/או המכון הבודק אולם היא עלולה אף להוות עבירה פלילית ולהוביל לחקירת משטרה והעמדה לדין.

עו”ד אלעד שאול, מומחה במשפט פלילי ויוצא פרקליטות מחוז ת”א (פלילי), נתקל בלא מעט תיקי הונאה בבחינת אמי”ר ואמיר”ם ואף הוביל לסגירת תיקי החקירה בנושא, כיצד?:

הונאת בחינות

 

מהם מבחני אמיר”ם או מבחני אמי”ר?

מבחני אמי”ר ואמיר”ם בוחנים את רמת ידיעת השפה האנגלית עבור מוסדות החינוך האקדמי בישראל. קבלת ציון מספיק במבחן אמיר”ם או אמי”ר תוביל לקבלת פטור מלימודי אנגלית ותחסוך, כמובן, זמן וכסף רב.

מה נחשב להונאה בבחינת אמיר”ם או אמי”ר?

אנו נתקלים במגוון סוגי הונאות הקשורות לבחינות בכלל ובחינות אמיר”ם בפרט. בין היתר, העתקה בבחינה או ניסיון העתקה, הכנסת חומרי עזר בניגוד לדין, התחזות לנבחן ותשלום לאדם אחר על מנת שיבצע את הבחינה עבור הנבחן במרמה.

הונאת הבחינה הנפוצה ביותר היא התחזות בבחינה, כך שהנבחן ששמו ותעודת הזהות שלו רשומים על הבחינה, שולח אדם אחר המתחזה אליו על מנת שיבצע את הבחינה עבורו.

לעיתים, ההתחזות מבוצעת בתמורה לתשלום כספי ולעיתים ממניעים “חבריים”.

האם הונאה בבחינת אמיר”ם או אמי”ר היא פלילית?

בהחלט. חוק העונשין מונה מספר עבירות המתקיימות בעת ביצוע הונאה בבחינה, בין היתר אלו:

 1. התחזות לאדם אחר – סעיף 441 קובע שהתחזות לאדם אחר על מנת להונות דינה מאסר 3 שנים.
 2. זיוף – סעיף 418 קובע שאדם המזייף מסמך דינו שנת מאסר ואם זייף המסמך בכוונה לקבל דבר דינו מאסר 3 שנים
 3. קבלת דבר במרמה – סעיף 415 קובע שהמקבל דבר במרמה דינו מאסר 3 שנים.

כפי שאנו רואים, התחזות לאדם אחר במהלך הבחינה היא עבירה פלילית לפי סעיף 441, חתימה על מסמכי הבחינה בשמו של אחר מהווה זיוף לכל דבר ועניין, עבירה פלילית לפי סעיף 418, והניסיון לקבל ציון במרמה מהווה עבירה פלילית לפי סעיף 415.

זימון לחקירה במשטרה עקב הונאת בחינות

בהתאם למדיניות המרכז הארצי לבחינות ולהערכה, מהווה עבירה משמעתית ואולם המרכז הארצי לבחינות ולהערכה אף נוהג להגיש תלונה במשטרה כנגד הנבחן בגין כל חשד למעשה מרמה במהלך הבחינה.

נבחן שנחשד במעשה מרמה בבחינת אמיר”ם או אמי”ר, כמו גם הבחינה הפסיכומטרית, יזומן לחקירה תחת אזהרה במשטרה ויפתח לו תיק פלילי, על כל המשתמע מכך.

חשוד בהונאת בחינה? אני ממליץ לך בחום ליצור קשר עם עורך דין פלילי בעל ניסיון בייצוג חשודים ונאשמים בעבירות הונאה בבחינות אמיר”ם ולהיוועץ בהקדם האפשרי.

ייעוץ לפני חקירה הוא קריטי ועשוי לסייע לך בהוכחת חפותך ובסגירת התיק.

הגשת כתב אישום עקב התחזות בבחינת אמיר”ם

עבירת ההתחזות במהלך בחינה היא עבירת “עוון” שדינה עד 3 שנות מאסר.

ואולם, בשל חומרת העבירה במובנן של הפגיעה בטוהר המידות סווגה העבירה ברשויות התביעה כעבירת “עוון מיוחד” שנבחנת על ידי הפרקליטות המחוזית שבמקום מושבה בוצעה העבירה – ברוב המקרים, מדובר בפרקליטות מחוז ירושלים שבמחוזה מתבצעות בחינות אמיר”ם ואמי”ר.

הפרלקיטות היא גוף התביעה הבכיר ביותר במדינת ישראל והוא אמון על בחינת תיקים פליליים בעבירות חמורות ומיוחדות, שאינם בסמכותה של התביעה המשטרית, גוף התביעה המשני.

עו”ד אלעד שאול, מייסד משרד שאול-רן ושות’, יוצא הפרקליטות הפלילית של מחוז תל אביב – מייצג בקביעות חשודים ונאשמים בעבירות על טוהר הבחינות, התחזות בבחינות אמיר”ם, הונאת בחינות וכדומה.

קבלת ייעוץ לפני חקירה בהקדם האפשרי ונקיטת פעולות מושכלות להגנה על חפותו של הלקוח, מובילה במקרים רבים לסגירת התיק – לדוגמה:

הונאת בחינות סגירת תיק

אני חשוד בהעתקה בבחינה, התחזות לאחר במהלך הבחינה הוא הונאת בחינות אחרת – מה עלי לעשות?

כאדם נורמטיבי שמעולם לא הסתבך עם רשויות החוק, אין לך כל מושג בפני מה אתה עומד. הגעה לחקירת משטרה ללא הכנה מוקדמת, ייעוץ מעמיק לפני החקירה והבנה מקיפה של זכויותיך כחשוד וגבולות המותר והאסור – היא לא מומלצת בלשון המעטה ואף מהווה חוסר אחריות של ממש! זומנת לבחינה נוספת במרכז הארצי לבחינות ולהערכה על מנת להשוות את תוצאת הבחינה או את כתב ידך? דע כי יתכן שאתה חשוד בהונאת בחינות, בחינתך עלולה להיפסל ותיקך עשוי לעבור למשטרת ישראל לביצוע חקירה פלילית.

במרוצת השנים ייצגתי עשרות רבות של חשודים ונאשמים בהונאת בחינות, החל מחיילים משוחררים, דרך סטודנטים לתואר ראשון וכלה בעובדי מדינה ודמויות בכירות שנדרשו לבחינת אמיר”ם ובחינות דומות.

משרד שאול-רן ושות’, משרד עורכי דין פלילי – צווארון לבן מוביל בישראל לפי דירוג bdi הבינלאומי. אנו כאן עבורכם, פנו לייעוץ במידת הצורך.

עורך דין פלילי BDI

חייג עכשיו