בקשת חנינה מהנשיא

בקשת חנינה מוגשת לנשיא המדינה ועשויה, בנסיבות הנכונות, להוביל לקיצור עונש מאסר, קיצור תקופת פסילה רישיון נהיגה, קיצור תקופת ההתיישנות רישום פלילי, מחיקת רישום פלילי ועוד. נשיא המדינה רשאי לחון את מבקש החנינה על פי חוק יסוד: נשיא המדינה אשר מעניק לו את הסמכות לחון עבריינים ולהקל בעונשם באמצעות הפחתת העונש או המרתו בעונש אחר. הסמכות להורות על מחיקת רישום פלילי נתונה גם היא לנשיא המדינה מכוח חוק המרשם הפלילי ותקנת השבים. עורך דין פלילי אלעד שאול מסביר כל מה שצריך לדעת על הליך החנינה.

מי רשאי להגיש בקשת חנינה לנשיא המדינה?

כל אדם רשאי להגיש בקשת חנינה מנשיא המדינה. אולם יש לזכור, כי נשיא המדינה לא נוהג להעניק חנינה לכל מבקש. יש לעמוד במספר תנאים מיוחדים וחריגים על מנת לזכות בקיצור העונש או בהמרתו בעונש קל יותר.

כלל מפתחת הוא, כי מוסד החנינה הוא לא ערכאת ערעור על בתי המשפט, אלא גוף מקביל למערך בתי המשפט אשר עוסק בשיקולים אחרים. הקושי בקבלת חנינה מהנשיא מחזק את הצורך לבצע את הליך בקשת החנינה באמצעות עורך דין המתמחה בהליכי חנינה מהנשיא.

עורך דין מנוסה בחנינות יעריך את סיכויי הבקשה, ינחה אתכם בהשגת המסמכים הנכונים וינסח עבורכם את בקשת החנינה באופן משפטי, הגיוני ומשכנע, כמצופה מבקשה כה חשובה וגורלית.

בשונה מהדעה הרווחת בקרב אזרחים רבים, הליך החנינה הוא מרכב ביותר וכולל העברת הבקשה למתן חוות דעת משפטית ממשרד המשפטים, בירור מעמיק של עובדות המקרה, התיק הפלילי, מצבו של המבקש והחזרת התיק למחלק החנינות בבית הנשיא אשר מבצעת אף היא פעולות רבות ומגוונות.

מורכבות ההליך והתנאים הרבים החלים על מבקש החנינה מצריכים פניה לבעל מקצוע לקבלת הכוונה, ייעוץ וסיוע אשר עשויים להגדיל את הסיכוי לזכות בחנינה מנשיא המדינה.

סוגי החנינה שבסמכות נשיא המדינה

קיצור פסילת רישיון נהיגה: נאשמים שרישיונם נשלל לתקופה ארוכה, בדרך כלל בגין גרימת מוות ברשלנות או הריגה בתאונת דרכים, רשאים לפנות לנשיא המדינה בבקשה לחנינה. במסגרת הבקשה, נוהגים לבקש את קיצור תקופת שלילת רישיון הנהיגה. לחילופין, מבקשים המרת שלילת הרישיון בעונש אחר. ניתן לפנות רק לאחר שתמו כל ההליכים המשפטיים, לרבות הליכי ערעור וכדומה.

קיצור עונש מאסר: נאשמים שהורשעו ונגזר עונשם למאסר בפועל או מאסר לריצוי בדרך של עבודות שירות, רשאים לפנות לנשיא המדינה בבקשה לחנינה ממאסר, קיצור תקופת המאסר או המרתו בעונש אחר. גם כאן, ניתן לפנות רק בתום כל ההליכים המשפטיים, לרבות הליכי ערעור פלילי.

קיצור תקופת התיישנות ומחיקת רישום פלילי: נאשמים שהורשעו בבית המשפט רשאים לפנות לנשיא המדינה בבקשה לקיצור תקופת ההתיישנות על העבירה בה הורשעו או למחיקת הרישום הפלילי.

הקלה בקנסות בית משפט ובקנסות תעבורה: נאשמים עליהם נגזרו עונשים כספיים, רשאים לפנות לבקשת חנינה לנשיא לאחר שמוצו כל ההליכים במרכז לגביית קנסות.

בקשת אסיר עולם לקציבת העונש: אסירים שנשפטו למאסר עולם מגישים בקשה לנשיא המדינה שיחון אותם ויורה על קציבת עונשם לתקופת בעלת מספר מוגדר.

יש לציין, שלנשיא המדינה אין סמכות להורות על מחיקת רישום משטרתי של תיקים סגורים והסמכות הזו נתונה למדור המידע הפלילי במשטרת ישראל. לצורך בחינת האפשרות למחוק תיקי משטרה סגורים לחץ למעבר למאמר בעניין מחיקת רישום משטרתי.

כמה זמן לוקח לקבל חנינה מהנשיא?

הבקשה לחנינה מוגשת ללשכת נשיא המדינה או לשר המשפטים. מחלקת החנינות אוספת מידע רלוונטי אודות המבקש, ומצרפת את המידע למידע אשר צורף לבקשת החנינה.

בין היתר, נאסף מידע הקשור לתיק בית המשפט הרלוונטי, רישום פלילי של המבקש, מידע מודיעיני מגופים שונים ובינהם שירות בתי הסוהר ומשטרת ישראל ורשויות מדינה נוספות.

לאחר קבלת מכלול הנתונים, נבחנת בקשת החנינה לעומקה על ידי המחלקה המשפטית ובהתחשב במכלול שיקולים מוגשת המלצה לנשיא המדינה אם לחון את המבקש או לסרב לבקשת החנינה. לאחר מכן, עובר נשיא המדינה על הבקשה ומחליט האם ליתן חנינה או לסרב לבקשת החנינה לנשיא.

המחלקה המשפטית בלשכת נשיא המדינה ובמשרד המשפטים מוצפות במאות ובאלפי בקשות לחנינה מסוגים שונים. אשר על כן, תהליך קבלת החנינה אורך תקופה ממושכת אשר יכולה לנוע בין חודשים בודדים בתיקים חמורים ודחופים ועד שנה בתיקים פחות דחופים.

לאור העובדה כי יש להמתין זמן ממושך עד להחלטה סופית בבקשת החנינה, מומלץ לבצע את ההליך באמצעות עורך דין העוסק בבקשות חנינה לנשיא המדינה, וזאת על מנת לבצע את ההליך באופן יסודי, מקצועי ואיכותי, ובכך להגדיל את הסיכוי לקבל חנינה מנשיא המדינה. במידה ונשיא המדינה סרב לבקשת החנינה, ניתן להגיש בקשה נוספת לאחר 6 חודשים.

עורך דין מומחה בחנינות לנשיא המדינה

משרד עורכי דין אלעד שאול ושות' מתמחה במשפט פלילי על כל רבדיו וסוגיו. בין היתר, אנו מייצגים לקוחות חשודים ונאשמים בהליכים פליליים שונים ומורכבים.

אנו מנוסים בהגשת בקשות ללשכת נשיא המדינה למתן חנינה, קיצור תקופת פסילת רישיון נהיגה בגין עבירות תעבורה כגון הריגה וגרימת מוות ברשלנות בתאונת דרכים, קיצור עונש מאסר והמרת עונש מאסר לעונש בעבודות שירות, בקשה לנשיא המדינה למחיקת רישום פלילי ובקשות אסירי עולם לקציבת העונש למספר שנות מאסר מוגדר.

בקשת חנינה לנשיא המדינה עשויה להשפיע על עתידכם, ובשים לב לכך שהליך החנינה אורך מספר חודשים ארוכים, כדאי לעשות את התהליך כמו שצריך ולא לקחת סיכונים מיותרים. פנו לעו"ד מומחה בבקשת חנינה לנשיא וקבלו ייעוץ עוד היום.

עורך דין פלילי אלעד שאול, יוצא רשויות התביעה של מדינת ישראל, מייצג חשודים ונאשמים בהליך הפלילי. במשרדנו עורכי דין פליליים מנוסים המייצגים את לקוחות המשרד ומעניקים יעוץ וטיפול משפטי מן השורה הראשונה 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע, בדיסקרטיות מוחלטת. אנו מייצגים במספר רב של בקשות לחנינה מנשיא המדינה בנחישות ובהצלחה.
5 מתוך 5 - (9 הצבעות)
זקוקים לייעוץ אישי בנושא בקשת חנינה מהנשיא?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה:
תרצו לחזור לנקודה מסוימת בכתבה?
כותב המאמר
עורך דין אלעד שאול
עורך דין אלעד שאול
שותף מייסד במשרד. מעורכי הדין הפליליים המובילים בישראל, יוצא פרקליטות מחוז תל-אביב ובוגר האוניברסיטה העברית בירושלים. נחשב לאחד המומחים הבולטים בתחומי עבירות מחשב, סייבר, מרמה והונאה ועבירות צווארון לבן. מוסמך מטעם גופי ממשל בארץ, באירופה ובארה"ב לניהול סיכוני סייבר, הגנת הפרטיות וניהול משברים.

עו"ד אלעד שאול בפייסבוק • עו"ד אלעד שאול ביוטיוב • מייל אישי Elad@ese.co.il

שאלות ותשובות
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה
מאמרים נוספים בתחום
מעשה מגונה
מעשה מגונה

מעשה מגונה היא אחת מעבירות המין הנפוצות והחמורות בחוק הפלילי הישראלי. במאמר שלפניכם נסקור את העבירה, היסודות שלה והעונש הצפוי למי שמבצע את עבירת המין החמורה הזו, בהתאם לנסיבות השונות

קרא עוד
שינוי תנאי מעצר בית

קיומו של הליך פלילי נגד חשוד או נאשם עלול לשבש בהחלט את שגרת חייו ולפגוע בחירותו. אחד האמצעים בהם משתמשים בהליך הפלילי הוא שחרור החשוד או הנאשם למעצר בית. אך

קרא עוד
יבוא סמים
יבוא סמים

יבוא סמים מסוכנים לישראל היא עבירה פלילית שהעונש עליה יכול להגיע עד 20 שנות מאסר. כשמסתכלים על הוראות פקודת הסמים המסוכנים, יבוא סמים נמצא יחד עם עבירות חמורות כגון סחר,

קרא עוד
עורך דין אלעד שאול רקע שקוף
זקוקים לייעוץ?
השאירו פרטים ונשוב אליכם במהרה
הנושא דחוף? חייגו 24 שעות ביממה